Realizacja wszelkich prac budowlanych wymaga przede wszystkim posiadania odpowiednich narzędzi pomiarowych, bez których nie będzie możliwe prawidłowe wykonywanie pracy. Najważniejszym z nich jest oczywiście od wielu już lat poziomnica, czyli narzędzie, które pozwala nam w prosty i szybki sposób kontrolować poziom oraz pion elementów budowlanych. Niezbędne w trakcie wznoszenia murów, tynkowania, wykonywania wylewek, układania kafli. Jednym słowem narzędzie bez którego po prostu nie da się prawidłowo zbudować nic. Obecnie zaś mamy do czynienia ze stałym postępem technologicznym, który wprowadza na rynek coraz to bardziej nowoczesne i bardziej zaawansowane technologicznie narzędzia. Warto przyjrzeć się im nieco bardziej.

Poziomice laserowe.

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie są nowoczesne poziomnice laserowe, których stosowanie staje się obecnie coraz bardziej powszechne. Tego typu narzędzia gwarantują nam wysoki poziom precyzji pomiarowej, a co więcej, otwierają zupełnie nowe możliwości, usprawniając znacznie cały proces pomiarowy. Mamy bowiem obecnie możliwość ustabilizowania poziomnicy na statywie i stałe rzucanie wiązki laserowej na przykład na ścianę, aby mieć stabilny podgląd na to, czy klejone przez nas kafle są klejone w poziomie.

Tego typu poziomnica jest wykorzystywana nie tylko w pracach typowo budowlanych. Bardzo często stosowana jest przez wszelkiego rodzaju instalatorów, którzy dzięki temu mogą wszystkie rury prowadzić w pionie i poziomie bez ciągłego przykładania klasycznej poziomicy. Jest to bardziej komfortowe i bardziej precyzyjne rozwiązanie. Dzięki takim właśnie innowacjom technologicznym, współczesne budownictwo zapewnia nam możliwość szybszej i bardziej sprawnej realizacji wielu prac.

Konstrukcja nowoczesnych poziomnic.

Bardzo ciekawym przypadkiem są także nowoczesne, w pełni profesjonalne poziomnice klasyczne. Wyróżniają się one przede wszystkim pod względem konstrukcyjnym. Wykonywane są ze stopów aluminium i magnezu, co zapewnia trwałość konstrukcji przy zachowaniu stosunkowo niskiej wagi. Dodatkowo wnętrze profilu jest wypełnione żebrowaniem, dzięki czemu narzędzie to, jest o wiele bardziej odporne na przypadkowe uszkodzenia mechaniczne. Jest też odporne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak chociażby słońce. Musimy przecież pamiętać, iż na placu budowy, niejednokrotnie poziomnica będzie narażona na długotrwałą ekspozycję na silne promienie słoneczne. Klasyczna konstrukcja może niestety nie być odporna na takie działanie i poziomica może ulegać odkształceniom, co niestety natychmiast przekłada się na przekłamania pomiarowe. Nowoczesne technologie, pozwalają nam więc zapewnić większą trwałość poziomnic oraz większą ich odporność na czynniki zewnętrzne. Z całą pewnością przyczynia się do znacznego podniesienia poziomu jakości realizowanych prac budowlanych.