Ogrzewanie kanałowe to jedno z nowocześniejszych rozwiązań, które możemy zastosować zarówno przypadku nowo budowanych domów, jak również w już istniejących budynkach, w których wykorzystywane są grzejniki ścienne. Oczywiście, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy w danym budynku będzie możliwe zastosowanie tego rodzaju grzejników. Warto jednakże pamiętać, iż w zdecydowanej większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie.

Wdrażając ogrzewanie kanałowe warto także pamiętać, iż będzie to nieść pewne korzyści zarówno w punktu widzenia naszego komfortu w domu, jak również z punktu widzenia naszego portfela. Okazuje się bowiem, iż jest to rozwiązanie pozwalające zmniejszyć zużycie materiałów opałowych nawet o około 20-25%. Jest to więc całkiem spora oszczędność, dla której warto przemyśleć tego typu inwestycje.

Czy ogrzewanie kanałowe możemy zamontować wszędzie?

Jak już wspomnieliśmy, niestety nie wszędzie będzie to możliwe. Najważniejszym wymogiem do montażu tego typu grzejników naszych domach jest grubość podłóg. Praktycznie każdy producent grzejników kanałowych będzie posiadać w swojej ofercie sporo różnych rozmiarowo produktów. Najmniejsze jednak będą wpuszczane w podłogę na głębokość 10 cm. Mniejszych grzejników nie znajdziemy, ze względu na konieczność zmieszczenia wewnątrz zarówno nagrzewnicy powietrza, jak i wentylatora, odpowiedzialnego za wymuszenie obiegu powietrza w pomieszczeniu. Tak więc, aby możliwe było zastosowanie ogrzewania kanałowego, nasze podłogi oraz stropy powinny być grubsze niż 20 cm. W większości jednak istniejących budynków są one grubsze, więc nie powinno być większych trudności z wycięciem odpowiednich kanałów montażowych. Samo doprowadzenie zasilania oraz powrotu czynnika grzewczego nie będzie już najmniejszym problemem.

Jakie korzyści niesie za sobą ogrzewanie kanałowe?

Należy także pamiętać, iż ogrzewanie kanałowe niesie za sobą więcej korzyści niż tylko kwestie ograniczenie spalania materiałów opałowych. Poza oszczędnościami finansowymi skorzystamy także na innych kwestiach, a są to:

  • Brak zastawienia płaszczyzny ściany pod oknem, tak jak ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych.
  • Lepszy poziom nagrzewania pomieszczeń przez wzgląd na zastosowanie wentylatora.
  • Ograniczenie spalania na poziomie nawet do 25%
  • Brak zabrudzeń ściennych, charakterystycznych dla grzejników ściennych.

To oczywiście tylko cztery najbardziej podstawowe i najbardziej wyraźne korzyści zastosowania ogrzewania kanałowego w domach jednorodzinnych. Z całą pewnością po pewnym czasie użytkowania takiego systemu grzewczego, każdy zauważy o wiele więcej korzyści, dzięki czemu, przekona się, iż była to bardzo dobra inwestycja, dzięki której możliwe jest ograniczenie zanieczyszczenia i poprawa komfortu termicznego swojego domu.