Narzędzia malarskie

Wybierając narzędzia malarskie do przeprowadzenia jakichkolwiek prac remontowych w naszych domach, powinniśmy skupić się przede wszystkim na tym, aby precyzyjnie dopasować je do konkretnego zastosowania. Wbrew wszelkim pozorom nie jest to zadanie takie proste. Nie wystarczy zabrać pierwszego lepszego wałka, szczotki i kilku pędzli do wykończeń. Musimy tutaj w pierwszej kolejności ustalić wiele kwestii, a następnie względem naszych ustaleń dokonać wyboru właściwych narzędzi. Jednym słowem, narzędzia malarskie to bardzo szeroki temat, nad którym wypadałoby pochylić się nieco bardziej i wnikliwiej.

Jak dobierać odpowiednie narzędzia malarskie?

Aby dobrać właściwe narzędzia malarskie należy przede wszystkim ustalić kilka kwestii. Nie jest możliwe malowanie cały czas tymi samymi narzędziami bez względu na rodzaj stosowanej farby, typ malowanej powierzchni i miejsc, które będziemy malować. W każdym przypadku trzeba będzie zastosować zupełnie inne narzędzia malarskie, aby praca była zrealizowana na najwyższym poziomie jakościowym.

  • Wałki malarskie – stosujemy przede wszystkim do malowania powierzchni gładkich i prostych. Idealne rozwiązanie do malowania gładzi gipsowych czy też płyt G-K. Oczywiście w przypadku zastosowania różnych farb, trzeba będzie zastosować wałki z odpowiednim włosiem. Na opakowaniu farby znajdziemy stosowne w tym zakresie informacje, toteż nimi powinniśmy się kierować.
  • Szczotki malarskie – stosujemy do powierzchni bardziej chłonnych, porowatych i chropowatych, oraz nierównych. Można generalnie powiedzieć, iż szczotki to narzędzia malarskie stosowane do tych powierzchni, których nie sposób wymalować wałkami.
  • Pędzle malarskie – wykorzystujemy do prac wykończeniowych. Malowanie wszelkiego rodzaju narożników, trudno dostępnych miejsc, wnęk okiennych oraz drzwiowych.

W każdym przypadku oczywiście zwracamy uwagę na dopasowanie rodzaju i długości włosia do typu zastosowanej farby.

Gdzie kupić dobre jakościowo narzędzia?

Jeśli już mamy wybrane farby i wiemy, jakiego rodzaju narzędzi malarskich potrzebujemy, można wybrać się na zakupy. Musimy też jednak pamiętać, iż każdy producent narzędzi do malowania będzie stosować nieco odmienne technologie produkcji oraz oznaczeń swoich narzędzi. Dlatego też, lepiej będzie czytać opisy na opakowaniach, zamiast sugerować się na przykład kolorystyką pędzli, wałków i szczotek.

Jeśli zaś chodzi o miejsce w którym można zakupić odpowiednie narzędzia malarskie, to na chwilę obecną, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać markety budowlane. Możemy też poszukać w okolicy profesjonalnych sklepów malarskich lub skorzystać z oferty sklepów internetowych. Pamiętać należy jednak aby głównym wyznacznikiem zakupu nie stała się dla nas przystępna cena. Lepiej będzie kupić narzędzia malarskie nieco bardziej kosztowne, niż potem mieć same problemy podczas malowania.

Podsumowanie.

Jednym słowem, narzędzia malarskie to bardzo szeroki temat a ich wybór jeszcze szerszy. Trzeba będzie poświęcić stosunkowo sporo czasu, aby wybrać właściwe. Takie, które pozwolą nam na prawidłową realizację prac malarskich w naszych domach i mieszkaniach.