uprawa Azalii

Uprawa Azalii w przydomowych ogrodach nie jest niczym nadzwyczaj wymagającym. Roślina ta, podobnie jak różaneczniki, ma pewne wymagania. Jeśli jednak będą one spełnione to w zasadzie nie trzeba się przejmować jakimikolwiek innymi pracami przy Azaliach. Są to po prostu rośliny i niskim zakresie wymagań pielęgnacyjnych. W zasadzie można powiedzieć, iż uprawa azalii w przydomowym ogrodzie jest na tyle prosta i niewymagająca, iż powinien sobie z nią poradzić każdy, nawet początkujący dopiero ogrodnik. Jest to więc uprawa prosta i bardzo łatwo jest spełnić wszystkie wymagania, jakie stawia przed nami Azalia.

Jakie wymagania stawia przed nami ogrodowa uprawa Azalii?

Musimy więc wiedzieć, jakie wymagania trzeba spełnić, aby nasza domowa uprawa Azalii była prowadzona w perfekcyjnych wręcz warunkach. W tym przypadku, będziemy mieć do czynienia z wymaganiami praktycznie takimi samymi, jak z Różanecznikami. Nie ma w tym nic dziwnego. Są to rośliny z tej samej rodziny, które w naturalnych warunkach, rosną w bardzo zbliżonym do siebie środowisku. Kluczowymi więc kwestiami, będą tutaj:

  • Wybór odpowiednich odmian – uprawa Azalii, wymaga od nas dobrania odmian, które będą w stanie przetrzymać zimę w naszej strefie klimatycznej. Nie wszystkie bowiem gatunki będą mrozoodporne. Niektóre z nich możemy uprawiać jedynie w doniczkach, aby potem, na czas największych mrozów, schować je w piwnicy czy też w garażu. W doborze odpowiednich odmian powinien pomóc nam sprzedawca i raczej nie będzie to zbyt kłopotliwe. W zasadzie to każda hurtownia Azalii powinna mieć na stanie bardzo dużą ilość Roślin spełniających warunek mrozoodporności.
  • Przygotowanie gleby do uprawy ogrodowej – musimy pamiętać, iż prawidłowa uprawa Azalii będzie wymagać zadbania o glebę. W tym przypadku, musi to być gleba o niskim odczynie pH w przedziale 5 – 6,5. aby przygotować taką glebę musimy zmieszać ze sobą w równych proporcjach glebę ogrodniczą, kompost (nie odkwaszany), oraz korę sosnową. Oczywiście możemy też kupić gotowe mieszanki w sklepach ogrodniczych, bądź w hurtowni Azalii w której kupujemy nasze sadzonki.
  • Wybór stanowiska nasadzenia – to ostatnia, najważniejsza kwestia, sprawiająca iż nasza uprawa Azalii będzie szła perfekcyjnie. Azalie, tak samo jak Różaneczniki, lubią stanowiska zacienione i osłonięte. Uwielbiają wręcz sąsiedztwo innych drzew i krzewów ozdobnych, które będą nieco większe od nich. Koniecznym warunkiem jest jednak to, aby sąsiedztwo miało głęboki system korzeniowy, co wyeliminuje kolidowanie z płytkim systemem korzeniowym Azalii.

Prace pielęgnacyjne.

W zasadzie, to nie musimy się tutaj zanadto skupiać na pielęgnacji. Uprawa Azalii nie będzie od nas tego typu prac wymagać. Oczywiście będziemy musieli zadbać o prawidłowe nawadnianie, jednakże jest to charakterystyczne dla wszystkich roślin ogrodowych. Szczególnie istotny jest tutaj okres letnich upałów, w przypadku kiedy brakuje naturalnych opadów atmosferycznych.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż uprawa Azalii w przydomowych ogrodach jest raczej prosta. Jeśli zadbamy o prawidłowy wybór stanowiska nasadzenia, wybór odmian do uprawy ogrodowej oraz przygotujemy odpowiednią glebę, to nie będziemy mieć większych trudności z osiągnięciem odpowiednich, zadowalających nas efektów uprawy.