Wykańczanie wnętrz naszych domów i mieszkań to bardzo istotna kwestia, głównie z punktu widzenia naszego poczucia estetyki. Niemniej jednak trzeba także zwrócić uwagę na fakt, iż w pewnych przypadkach, wykończenia wnętrz będą większość trwałość budynku, zabezpieczając na przykład ściany przed negatywnym wpływem naszej działalności. Takim rozwiązaniem, łączącym w sobie skuteczne zabezpieczenie budynku oraz wysoki poziom estetyki, jest zastosowanie naturalnego kamienia. Szczególnymi względami w tym zakresie cieszy się zaś marmur, który jest jednym z najbardziej popularnych, naturalnych kamieni stosowanych w budownictwie. Co więcej, jest to kamień stosowany o wielu tysięcy już lat i wciąż jest jednym z najbardziej pożądanych.

Zalety stosowania marmuru w wykańczaniu wnętrz.

Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż marmur, jako naturalny kamień będzie zapewniać nam konkretne korzyści w przypadku jego zastosowania w wykończeniach wnętrz. Jest to materiał trwały i bardzo odporny na uszkodzenia. Co prawda nie tak samo jak chociażby granit, jednakże i w tym przypadku, trudno będzie o przypadkowe uszkodzenie marmurowych wykończeń. Oczywiście jest niesłychanie wręcz estetyczny. Jego wdzięk był doceniany na długo przed pojawieniem się nowoczesnego człowieka. Już w czasach prehistorycznych, kiedy powstawały pierwsze cywilizacje, marmur był jednym z popularniejszych kamieni, stosowanych w wykończeniach wnętrz. Wynikało to z cała pewnością z faktu stosunkowo prostej jego obróbki. Marmur można stosunkowo łatwo ciąć, łupać, szlifować oraz polerować.

Oczywiście w dalszym ciągu marmur jest kamieniem szalenie kosztownym. Szacunkowo można powiedzieć, iż klasyczne płyty marmurowe o grubości 2cm, będą kosztować w zależności od gatunku marmuru w granicach 200-1000 PLN. Jest to więc materiał kosztowny i raczej nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na wykończenia wnętrz z marmuru.

Elementy wykończenia wnętrz, wykonywane z marmuru.

Estetyczne schody marmurowe
SONY DSC

Warto sobie także wyszczególnić, jakie obecnie elementy wykończenia wnętrz są wykonywane najczęściej z marmuru. Musimy bowiem pamiętać, iż kiedyś były to wręcz kompleksowo wykańczane całościowo wnętrza rezydencji zamożnych ludzi. Obecnie zaś, marmurowe akcenty w wykończeniach mogą pojawić się niemalże w każdym domu. Najczęściej, obecnie wykonywane są następujące elementy wykończenia wnętrz:

  • Posadzki marmurowe
  • Schody wewnętrzne oraz zewnętrzne
  • Parapety okienne
  • Zlewozmywaki oraz blaty kuchenne
  • Płytki podłogowe i ścienne
  • Kompletna zabudowa łazienki

Bardzo często marmurowe elementy trafiają także na zewnątrz naszego domu, w celu wykończenia jego obejścia i zewnętrznej strony. Pojawiają się więc marmurowe płytki elewacyjne, oraz płyty chodnikowe i tarasowe. To wszystko oczywiście wymaga specyficznej obróbki i przez to jest to rozwiązaniem jeszcze bardziej kosztownym. Niemniej jednak, obecnie z marmuru możemy praktycznie wykonać każdy elementy wykończenia budynku, zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny. Jest to więc materiał o bardzo szerokim spektrum zastosowań w budownictwie.