Umiejętne wykorzystanie w naszych domach światła słonecznego będzie nie tylko ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia estetyki, ale także może się przyczynić do powstania sporych oszczędności. Pomyślmy tylko, ile niepotrzebnie zużywamy prądu w pomieszczeniach które nie posiadają odpowiedniego nasłonecznienia w ciągu roku. Jeśli dobralibyśmy odpowiednie okno, a następnie umiejętnie wykorzystali światło dzienne, z całą pewnością nasze rachunki za prąd elektryczny byłyby o wiele niższe. Zobaczmy wobec tego, jakie rozwiązania możemy tutaj zastosować, aby podnieść estetykę wystroju naszych wnętrz, poprzez umiejętne wykorzystywanie światła dziennego w każdym pomieszczeniu.

Dostępne rozwiązania.

Najważniejszym będzie tutaj poznanie wszystkich dostępnych dla nas rozwiązań, oraz przypadków, kiedy trzeba będzie działać, aby poprawnie gospodarować światłem dziennym w pomieszczeniach. Siłą rzeczy najistotniejsze będą tutaj odpowiednie rozmiarowo okna do każdego pomieszczenia, przez które wpadnie do środka wystarczająca ilość światła dziennego, aczkolwiek w niektórych przypadkach będziemy musieli ograniczać ilość tego światła, lub też całkowicie je wyeliminować. W tym calu należy zastosować odpowiednie okiennice, zasłony, plisy, bądź też żaluzje czy rolety. Każde z tych rozwiązań, ma za zadanie ograniczyć ilość wpadające do wnętrza światła, zaś w przypadku rolet wewnętrznych oraz plis, dodatkowo będziemy mogli wpływać na kolorystykę wpadającego światła, przez co możliwe stanie się kształtowanie nastroju wewnątrz naszych pomieszczeń. Oczywiście wszystko zależne będzie od rodzaju pomieszczenia i naszych w nim potrzeb.

Kiedy odciąć światło słoneczne?

Całkowite odcięcie światła słonecznego wpadającego do wnętrz naszych pomieszczeń mieszkalnych, będzie konieczne w kilku przypadkach. Między innymi chodzi tu o sytuację osób, pracujących na trzy zmiany, które dość często będą chciały zaraz z samego rana położyć się, i po prostu odespać nockę. Odpowiednia roleta czy też plisa do okna i problem będzie natychmiast rozwiązany. W takich sytuacjach plisy w Wiśle sprawują się wręcz wyśmienicie, z tą różnicą, że plisy będą stosowane w przypadku okien o kształcie nietypowym a dodatkowo będą mogły przepuszczać pewną ilość światła zabarwioną na jakiś odcień, zapewniając nieco więcej nastroju intymności w sypialni. Odcięcie światła słonecznego może się okazać konieczne także w przypadku, kiedy będziemy mieli do czynienia z ostrym światłem wpadającym do salonu, które będzie utrudniało nam normalne korzystanie z telewizora.

Podsumowanie

Jednym słowem, umiejętne wpływanie na ilość i kolor światła będzie zapewniać nam lepsze warunki i wyższy komfort w naszych domach, dlatego też, warto zainwestować w odpowiednie rolety, które pozwolą nam na ograniczanie przepływu światła z zewnątrz do wnętrza naszych pomieszczeń.