Zasłony do okien to jeden z ważniejszych elementów w każdym domu, pozwalający nam na pełną kontrolę poziomu nasłonecznienia pomieszczeń mieszkalnych. Wiadomo, iż każde pomieszczenie ma swoje specyficzne przeznaczenie, skutkiem czego, w każdym z nich potrzebujemy także zupełnie innego światła. Do tego dochodzi jeszcze kwestia kształtu okien, bowiem nie wszystkie zasłonić możemy klasycznymi roletami czy też żaluzjami. W przypadku okien o nietypowych kształtach, owalnych, trójkątnych czy też nawet trapezowych, możemy zastosować plisy, czyli specjalnie opracowaną formę rolet okiennych, które pozwalają nam na kontrolę przepuszczania światła przez okna o nietypowym kształcie.

Czym są plisy?

Plisy to specyficzny rodzaj rolet okiennych, przeznaczony do okien o nietypowych kształtach. Wykonywane są na konkretne wymiary okien, a więc zawsze na zamówienie. Składają się ze specjalnego plisowanego materiału, który składa się w formę harmonijki czy też wręcz wachlarza – co jest bardzo wyraźnie widoczne na załączonej grafice, przedstawiającej plisę na oknie półokrągłym.

plisy w oknie półokrągłym

Oczywiście plisy możemy zastosować na oknach o innych kształtach, czyli na przykład trójkątnych albo wręcz trapezowych. Na zwykłych oknach także możemy zastosować plisy, niemniej jednak jest to w zasadzie nieuzasadnione niczym. W przypadku zwykłych okien o wiele lepszym rozwiązaniem będą klasyczne rolety bądź też żaluzje.

Żaluzje współcześnie.

Można powiedzieć, iż żaluzje to pierwsze efektywnie wykorzystywane, mechaniczne zasłony okienne. Składają się z poziomych pasków cienkiego metalu, które możemy albo zwinąć całkiem do góry, albo rozwinąć całkiem w dół. Dodatkowo, możemy regulować kąt nachylenia metalowych pasków, przez co okno możemy całkowicie zasłonić, lub tylko uniemożliwić spojrzenie do środka, a jednocześnie przepuścić odpowiednią ilość światła słonecznego.

Możemy się także spotkać z zastosowaniem żaluzji pionowych. Wtedy najczęściej wykonywane są wąskich pasków twardego, sztywnego materiału. Nie trzeba stosować cienkiej blaszki, bowiem paski żaluzji same ustawią się do piony pod wpływem własnego ciężaru oraz prawa grawitacji. Takie żaluzje bardzo często możemy spotkać po dziś dzień w wielu różnych biurach czy też gabinetach lekarskich.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc ujmując, obecnie i plisy i żaluzje będą bardzo powszechnie wykorzystywane w celu zapewniania sobie pełnej kontroli nad poziomem nasłonecznienia wnętrza mieszkania. Co prawda są regularnie wypierane przez wszelkiego rodzaju nowoczesne rolety, niemniej jednak, w dalszym ciągu możemy zetknąć się z ich zastosowaniem. Warto więc pamiętać o ich podstawowym przeznaczeniu, aby zawsze do swoich okien dobierać rozwiązanie optymalne. Takie, które pozwoli nam osiągnąć odpowiedni poziom kontroli nad nasłonecznieniem naszego mieszkania.