zakładanie trawnika Dużo mówiliśmy już na temat tego, jak istotnym elementem jest trawnika w naszym ogrodzie. Powiedzieliśmy także sporo na temat jego pielęgnacji, wobec czego warto byłoby poruszyć także kwestię jego zakładania, bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, iż nie każdy może do końca wiedzieć, jak do tego procesu podejść. Tym bardziej, iż w wielu przypadkach jest to zajęciem wymagającym odpowiedniego podejścia, wiedzy i pewnych umiejętności. Przyjrzyjmy się zatem, w jaki sposób podejść do kwestii zakładania trawnika ogrodowego, aby osiągnąć jak najlepsze efekty naszej pracy przy znikomym poziomie ryzyka.

Prawidłowe przygotowanie podłoża.

Podstawowym zadaniem będzie tutaj rzecz jasna przygotowanie podłoża, na którym następnie będziemy wysiewać trawnik. Podłoże powinno być równe, zasilone odpowiednim nawozem do trawników , odchwaszczone i oczyszczone ze wszelkich zanieczyszczeń. W sumie zakres prac związanych z przygotowaniem podłoża pod zakładanie trawnika można wyszczególnić w kilku punktach.

  • Staranne przekopanie całego terenu przeznaczonego pod trawnik na głębokość co najmniej sztychu.
  • Usunięcie wszystkich chwastów i zanieczyszczeń z gleby (pozostałości budowlane, większe kamienie, korzenie). Można na tym etapie odczekać około 2 tygodni, aż pozostałe chwasty pokażą się i wtedy dodatkowo je usunąć, aby mieć pewność odchwaszczenia powierzchni pod trawnik.
  • Następnym krokiem będzie staranne wyrównanie podłoża
  • Kolejnym etapem jest właściwy wysiew nasion trawy. W tym celu najlepiej jest podzielić cały obszar trawnika na mniejsze kwadraty i staranne przejście każdego z nich w jedną i druga stronę, celem zapewnienia równomiernego wysiewu trawy.
  • Ostatecznie należy jeszcze tylko cały teren trawnika starannie przegrabić, aby nasiona przykryć kilkucentymetrową warstwą gleby a następnie solidnie ubić.
  • Dodatkowo można na samym końcu postarać się o zabezpieczenie przed ewentualnymi przymrozkami poprzez przykrycie całej powierzchni ogrodu. W tym celu wykorzystana może być na przykład agrowłóknina, która nie dość, że zabezpieczy nasiona trawy przed przymrozkami to jeszcze dodatkowo, także przed pazernymi ptaszyskami, które tylko czyhają na wysiew trawy, aby się posilić.

Pozostałe kwestie warte naszej uwagi.

Oczywiście w tym przypadku będziemy mieli już założony trawnik ogrodowy. Zakładając że o wiele wcześniej, starannie dobraliśmy mieszankę nasion, zgodnie z naszym upodobaniem, teraz pozostanie nam już tylko czekać na to, aż trawa wzejdzie i będziemy mogli przystąpić do prac związanych z pielęgnacją naszego trawnika. zanim jednak to nastąpi, warto jeszcze pamiętać o tym, aby wysianą trawę systematycznie nawadniać, szczególnie w okresie, kiedy brak jest naturalnych opadów atmosferycznych. Warto dodatkowo podczas nawadniania wschodzącego trawnika zasilić do odpowiednio dobranym nawozem, który wzmocni naszą trawę i zapewni lepsze warunki do wzrostu. Dzięki tym podstawowym zabiegom, z całą pewnością nasz ogrodowy trawnik będzie przykładem dobrze założonego i zadbanego trawnika, co przecież dla każdego przydomowego, amatora ogrodnictwa będzie kwestią najważniejszą.