wybór narzędzi malarskich

Prawidłowy wybór narzędzi malarskich to bardzo istotna kwestia, której należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż dostępnych na rynku jest wiele rodzajów pędzli, szczotek i wałków malarskich, a wszystkie będą przeznaczone do innych rodzajów farb czy też malowanych powierzchni. Kluczowy będzie więc prawidłowy wybór narzędzi malarskich, co przełoży się na możliwość osiągnięcia dobrych efektów realizowanych prac malarskich. Sprawdźmy więc, jakiego rodzaju narzędzia malarskie dobierać do konkretnych przypadków.

Co należy uwzględnić przeprowadzają wybór narzędzi malarskich?

Przede wszystkim, musimy tutaj powiedzieć sobie jasno i wyraźnie, iż wybór narzędzi malarskich będzie determinowany przez rodzaj stosowanej farby oraz typ malowanych powierzchni. Jest to bardzo ważna i podstawowa informacja, o której zawsze musimy pamiętać.

Kolejną kwestią jest to, iż wszelkiego rodzaju pędzle malarskie i budowlane dostarczane są przez różnych producentów, a każdy z nich stosuje inne oznaczenia ora materiały produkcyjne. Skutkiem tego, zawsze musimy starannie sprawdzić czy dane narzędzi sprawdzi się w połączeniu ze stosowaną przez nas farbą. Musimy także samodzielnie określić jakość poszczególnych narzędzi. Tak, aby możliwe było skuteczne i efektywne prowadzenie prac malarskich.

Jakie wyróżniamy narzędzia malarskie?

Sam wybór narzędzi malarskich to jedno. Musimy też pamiętać o tym, iż każde z nich będzie sprawdzać się do innego zakresu prac malarskich. Obecnie, możemy wyróżnić trzy podstawowe narzędzia malarskie, powszechnie wykorzystywane w tego typu pracach a są to:

  • Wałki – wykorzystywane do malowania dużych powierzchni o idealnej równości.
  • Szczotki – wykorzystywane do malowania dużych powierzchni z nierównościami.
  • Pędzle – stosowane do prac wykończeniowych, do malowania trudnych dostępnych miejsc, narożników, odcinania, czy też wnęk okiennych oraz drzwiowych.

Do tego trzeba jeszcze uwzględnić fakt, iż w narzędziach malarskich zastosowane jest różnorodne włosie oraz klej utrzymujący je w trzonku. To wszystko przekłada się na przeznaczenie poszczególnych narzędzi do prac z różnymi rodzajami farb. Nie możemy pędzli do farb wodnych stosować w przypadku nakładania farb olejnych. Włosie tego po prostu nie wytrzyma i zacznie wypadać pozostając jednocześnie na ścianie. Jest to zaś jedno z najbardziej irytujących zdarzeń w karierze każdego malarze. Włosie wypadające z narzędzia i pozostające na powierzchni malowanej po prostu potrafi wytrącić z równowagi nawet cały wagon buddyjskich mnichów, a cóż dopiero domorosłego malarza spod Kalisza.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, musimy pamiętać, iż dobry wybór narzędzi malarskich to połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi wiedza oraz umiejętność korzystania z narzędzi malarskich. To wszystko razem sprawia, iż będziemy w stanie osiągnąć zadowalające efekty prac malarskich w naszych domach i mieszkaniach.