przydomowy ogród

Chyba każdy, kto tylko dysponuje wystarczająco dużą ilością wolnej przestrzeni wkoło swojego domu, natychmiast decyduje się na założenie ogrodu. Najlepiej od razu doskonale urządzonego, z wydzieloną częścią kwiatową, rekreacyjną i warzywniakiem. Jednym słowem, ogród, sprawiający odpowiednio dużo przyjemności podczas przebywania w nim, który będzie jednocześnie dostarczał nam świeżych ziół i warzyw. Aby jednak zająć się własnym, przydomowym ogrodem, warto znać przynajmniej podstawy w kwestii zakładania ogrodu, oraz wiedzieć, które jego elementy będą nam potrzebne.

Świeże zioła i warzywa do kuchni.

warzywaJedną z niezaprzeczalnie najlepszych zalet posiadania własnego ogrodu, jest możliwość założenia w nim warzywniaka i zielnika, dzięki którym, przygotowywane w domu potrawy będą jeszcze bardziej aromatyczne. Trzeba przecież przyznać, iż świeża bazylia, zawsze będzie lepsza niż suszona z paczki. Tak samo warzywa prosto z ogrodu, zawsze będą smaczniejsze niż te ze sklepu, gdzie bardzo często w celu wydłużenia terminu przydatności, uprawiane są na chemicznych nawozach a następnie także chemicznymi środkami traktowane. Jednym słowem, trzeba będzie się zaopatrzyć w niezbędne nasiona warzyw i ziół, a następnie przygotować własny zielnik i warzywniak. Nie będzie to niczym nadzwyczajnie wymagającym. Trzeba po prostu wytyczyć odpowiednie rabatki uprawne, przygotować glebę pod uprawę konkretnych roślin, a następnie zgodnie z zaleceniami zawartymi na nasionach, przeprowadzić wysiew. Wszystkie niezbędne składniki, czyli wspomniane nasiona warzyw i owoców, jak również, kompost, czy też glebę ogrodniczą, dostarczą nam coraz liczniejsze sklepy ogrodnicze, z których jeden z całą pewnością znajdziemy w niedalekim sąsiedztwie.

Uprawa roślin ozdobnych oraz nawadnianie.

przydomowy ogród ozdobnyKwestią zupełnie odmienną będzie tutaj uprawa kwiatów, krzewów i drzewek ozdobnych, bowiem każde z nich będzie mieć zupełnie odmienne wymagania w zakresie uprawy. Na przykład azalie trzeba będzie przygotować tak, aby zagwarantować im glebę stosunkowo kwaśną, o odczynie pH w przedziale 4,5-6,5, a w dodatku wybrać stanowisko dość zacienione i wilgotne. Niektóre gatunki iglaków z kolei będzie można śmiało nasadzić nawet w najtrudniejszych, piaszczystych i gliniastych miejscach, a te i tak poradzą sobie świetnie.

Odrębnym tematem będzie kwestia nawadniania naszych roślin, zarówno ziół, warzyw, jak i drzewek, krzewów ozdobnych oraz kwiatów. Tutaj co prawda nie będą nam potrzebne przemysłowe deszczownie, gdyż te wykorzystywane są raczej w profesjonalnych uprawach roślin, niemniej jednak coś w tym zakresie z cała pewnością się przyda. Niedrogie końcówki zraszające, czyli popularne zraszacze, można kupić niemal w każdym markecie, a stanowczo ułatwiają nam one sprawę nawadniania. Po prostu w przypadku braku opadów atmosferycznych, ustawiamy zraszacze w glebie na terenie naszego ogrodu, podłączamy do nich węże z wodą i już po problemie. Nawadnianie dzieje się samo zupełnie bez naszego udziału.

Jednym słowem własny ogród wymagać będzie nieco pracy, niemniej jednak staranne jego przygotowanie pozwoli sporo pracy zaoszczędzić, a w międzyczasie cieszyć się ze świeżych ziół, kwiatów, warzyw i relaksować się na ogrodowym trawniku.