Wśród wielu ciekawych i bardzo atrakcyjnych rozwiązań w zakresie utrzymania swojego przydomowego ogrodu, jednym z ciekawszych jest nasadzenie wieloletnich krzewów ozdobnych, o niskim zakresie wymagań pielęgnacyjnych. Takie warunki spełniają przede wszystkim rośliny z rodziny Rhododendron, czyli Różaneczniki oraz Azalie. Są bardzo estetyczne, występują w wielu rodzajach o różnych rozmiarach, a ich pielęgnacja nie stanowi najmniejszego problemu, nawet dla mało doświadczonych, początkujących wręcz ogrodników. Jednym słowem są to rośliny idealne dla każdego, kto zdecydowanie bardziej woli w ogrodzie spędzać czas na relaksie, niż na pielęgnacji swoich roślin.

Podstawowe kroki do uprawy Różaneczników w Ogrodzie.

Aby możliwe było skuteczne uprawianie Różaneczników w swoich przydomowych ogrodach, koniecznie trzeba będzie zaznajomić się z podstawami dotyczącymi ich wymagań. Są to rośliny, które tak samo jak każde inne swoje wymagania mają. Aczkolwiek w ich przypadku, nie będziemy mieć większych trudności związanych z ich późniejszą pielęgnacją. Tutaj należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe przygotowanie uprawy Różaneczników, gdyż w tym zakresie mają one swoje specyficzne wymagania.

Musimy przede wszystkim precyzyjnie dobrać odmiany poszczególnych roślin, które poradzą sobie w warunkach uprawy ogrodowej. Niektóre z odmian bowiem charakteryzują się zbyt niską odpornością na temperatury ujemne, w związku z czym, możliwa będzie ich uprawa jedynie w doniczkach. Takie podejście pozwoli nam bowiem schować rośliny na zimę do pomieszczeń gospodarczych, gdzie będą mogły spokojnie przeczekać mrozy. Na wiosnę zaś będziemy mogli je na powrót wystawić do ogrodu.
Tego typu informacje powinien nam przekazać każdy dostawca Rhododendronów, bowiem posiada on w tym zakresie stosowną wiedzę. Powinien nam pomóc przy doborze odmian do konkretnego rodzaju uprawy.

Przygotowanie uprawy Różaneczników w ogrodach.

Jeśli wybierzemy już odpowiednie odmiany, nadające się do uprawy ogrodowej, koniecznie trzeba będzie jeszcze zadbać o odpowiednie przygotowanie gleby oraz wybór dogodnego stanowiska uprawy. W kwestii stanowiska trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż Różaneczniki oraz Azalie, będą wymagać od nas zapewnienie warunków zacienionych i osłoniętych. Jest to kwestią niezbędną, aby rośliny mogła bez przeszkód przetrwać w okresie zimowym. Do tego należy także zadbać o glebę, która powinna charakteryzować się stosunkowo kwaśnym odczynem pH. W tym celu możemy oczywiście dokonać zakupu gleby. Każda praktycznie hurtownia z Różanecznikami powinna posiadać na stanie odpowiednio duże zapasy gleby do uprawy Różaneczników. Jednakże w przypadku większych nasadzeń, bardziej opłacalne będzie samodzielne jej przygotowanie. W tym celu należy przygotować następujące składniki:

  • Gleba ogrodnicza, czyli klasyczny kompost
  • Kora sosnowa, stosunkowo drobna
  • Nie odkwaszany torf

Składniki należy wymieszać w równych proporcjach, aby osiągnąć odpowiednio kwaśną mieszankę, która idealnie będzie sprawdzać się jako gleba do uprawy Różaneczników oraz Azalii w naszych, przydomowych ogrodach.