uprawa Rhododendronów

Skuteczna uprawa Rhododendronów w naszych ogrodach, będzie wymagać przestrzegania pewnych zasad. Są to co prawda rośliny o stosunkowo niskich wymaganiach, niemniej jednak pewne warunki należy spełnić, aby czuły się one w naszych ogrodach wystarczająco dobrze. Przede wszystkim, trzeba będzie wybrać właściwe odmiany, nadające się do uprawy ogrodowej. Istotnymi kwestiami będzie także wybór odpowiedniego stanowiska nasadzenia oraz przygotowanie odpowiedniej gleby. Spełniając te trzy warunki, uprawa Rhododendronów nie powinna sprawić nam większych trudności.

Czego dokładnie wymaga od nas uprawa Rhododendronów w przydomowych ogrodach?

Przede wszystkim, zacząć trzeba będzie od prawidłowego wyboru odmian, które poradzą sobie w uprawie ogrodowej. Musimy bowiem pamiętać, iż w przypadku naszego kraju, będziemy mieć do czynienia z dość silnymi mrozami w czasie zimy. Tak więc, do uprawy ogrodowej powinniśmy wybierać jedynie te odmiany, które będą w stanie przetrzymać stosunkowo silne mrozy. W tym zakresie, każdy, profesjonalny dostawca Rhododendronów będzie w stanie wesprzeć nas fachową poradą w zakresie wyboru właściwych odmian.

Przygotowanie gleby oraz wybór stanowiska nasadzenia.

To także bardzo ważne kwestie, wpływające na to, czy uprawa Rhododendronów w naszych ogrodach będzie odpowiednio efektywna. Musimy wiedzieć, iż rhododendrony, a więc zarówno Różaneczniki jak i Azalie, lubują się w glebach stosunkowo kwaśnych, najlepiej, jeśli ich odczyn pH będzie utrzymany na poziomie 4,5-6. W tym zakresie także pomoże nad profesjonalny dostawca Rhododendronów. Niemniej jednak, glebę możemy przygotować również samodzielnie. Nie jest to niczym nazbyt skomplikowanym. Wystarczy zmieszać ze sobą w równych proporcjach następujące składniki: torf (nie odkwaszony), glebę ogrodniczą (kompost) oraz korę sosnową. Tak przygotowaną mieszanką wypełniamy dość sporych rozmiarów dołek w miejscu nasadzenia.

Aby jednak uprawa Rhododendronów była efektywna, musimy także prawidłowo wybrać stanowisko nasadzenia. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest stanowisko zacienione i osłonięte. Pomoże to roślinom przetrzymać największe mrozy, zabezpieczy je przed nadmiernych chłodem i wiatrem. Dlatego też, najlepiej sprawdzają się stanowiska w sąsiedztwie innych roślin ogrodowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę, aby były to rośliny o głębokim systemie korzeniowym, dzięki czemu nie będą konkurentami dla Azalii i Różaneczników, które charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż uprawa Rhododendronów nie jest jakoś specjalnie wymagająca. Profesjonalna hurtownia Azalii i Różaneczników będzie w stanie dostarczyć nam zarówno odpowiednie odmiany, jak i glebę niezbędną do profesjonalnej uprawy. Poza tym, nie będziemy musieli zanadto przejmować się jakimiś trudnymi pracami pielęgnacyjnymi. Rośliny te, charakteryzują się stosunkowo niskimi wymaganiami w tym zakresie, co jest zdecydowanie ich największą zaletą.