Ubezpieczenie budynków rolniczych

Dobre ubezpieczenie budynków rolniczych, będzie gwarantować zabezpieczenie dla gospodarstwa na wypadek różnych zdarzeń losowych. Oczywiście, każde gospodarstwo będzie narażone na nieco inny zakres zagrożeń, toteż ubezpieczenie w tym przypadku, warto wybierać indywidualnie. W końcu musimy powiedzieć szczerze, iż rolnicy prowadzący działalność na zboczach górskich, raczej nie muszą wykupywać polisy na wypadek powodzi. W każdym razie, ubezpieczenie budynków rolniczych, będzie dotyczyć tego typu zdarzeń losowych. Co ważne, w wielu przypadkach, jego wykupienie jest obowiązkowe, toteż warto o tym pamiętać, jeśli prowadzimy gospodarstwo rolne.

Kiedy ubezpieczenie budynków rolniczych będzie obowiązkowe?

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych, aby ubezpieczenie budynków rolniczych było obowiązkowe, rolnik musi:

  • Być osobą fizyczną i rozliczać się przynajmniej w części przy pomocy podatku rolnego.
  • Prowadzić gospodarstwo o łącznej powierzchni upraw rolnych powyżej 1 ha.

W pozostałych przypadkach, ubezpieczenie budynków rolniczych będzie absolutnie dobrowolne. Co jednak nie znaczy, iż nie warto z tego typu zabezpieczenia korzystać. Jest to bowiem bardo korzystna forma zabezpieczenia interesów gospodarstwa, na wypadek różnorodnych zdarzeń losowych.

Jakie zdarzenia objęte są ochroną?

Ubezpieczenie budynków rolnych będzie obejmować wypłatę świadczeń na wypadek zdarzeń losowych, o charakterze żywiołowym, w wyniku których dojdzie do poważnych zniszczeń w zabudowie gospodarskiej. Ochroną będą objęte następujące przypadki: nawałnice, gradobicia, huragany, powodzie, pożary, uderzenie pioruna, a nawet upadek samolotu na zabudowania gospodarcze. Pełną listę zdarzeń znajdziemy we wspomnianej wcześniej ustawie, toteż tam warto zajrzeć. (tutaj więcej szczegółów i treść obowiązującej ustawy – https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152)

Jakie ubezpieczenie wybrać?

Rolnicy, którzy będą podlegać pod obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych, powinni wybrać odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Warto tutaj podkreślić, iż w większości przypadków, wystarczające będzie najtańsze ubezpieczenie budynków dla rolników. Gwarantuje ono rolnikowi podstawową ochronę na wypadek różnorodnych zdarzeń losowych. Oczywiście w niektórych przypadkach, bardziej korzystne będzie indywidualne dopasowanie polisy, tak, aby odpowiadała ona na zagrożenia, z którymi dane gospodarstwo musi się mierzyć najczęściej.

Tutaj jednak nie ma większych trudności, bowiem rolnicy muszą wykupić ubezpieczenie budynków rolniczych, ale nikt nie wskazał im konkretnej ubezpieczalni. Dlatego też, mają oni wolną rękę w tym zakresie i mogą wybierać takie oferty, które najlepiej odpowiadają zagrożeniom dla ich gospodarstwa.

Podsumowanie.

Jednym słowem, ubezpieczenie budynków rolniczych to bardzo ważna kwestia dla większości gospodarstw rolnych. W końcu praktycznie każde z nich jest zagrożone różnymi zdarzeniami losowymi, w wyniku których może dojść do poważnych zniszczeń w zabudowie gospodarczej. Warto więc odpowiednią polisę wykupić, nawet wtedy, kiedy nie jest ona obowiązkowa. Zabezpieczenie swoich interesów zawsze jest rozwiązaniem szalenie korzystnym.