Stanowisko spawalnicze - pozycjoner pantograficzny

Każde stanowisko spawalnicze powinno być precyzyjnie przystosowane do realizacji konkretnych prac spawalniczych. Duże znaczenie odgrywać tutaj będzie to, jakiego rodzaju elementy stalowe będą spawane na danym stanowisku. W przypadku mniejszych konstrukcji stalowych, w zupełności wystarczającym rozwiązaniem będą stabilne manipulatory spawalnicze, które można bez przeszkód kupić jako gotowe już wyposażenie. W przypadku jednak elementów bardziej nietypowych o dużej wadze i sporych gabarytach, stanowisko spawalnicze, trzeba będzie przygotować w indywidualny sposób. Chodzi tutaj o to, aby niezbędne wyposażenie i manipulatory, były dostosowane do kształtów, wagi i gabarytów spawanych elementów stalowych.

Jak prawidłowo przygotować stanowisko spawalnicze?

Przede wszystkim trzeba tutaj zadbać o to, aby stanowisko dysponowało swobodnym dostępem dla suwnicy szynowej. Chodzi tutaj o sprawne transportowanie elementów do spawania i odbiór już pospawanych. Samo stanowisko spawalnicze zaś, powinno być wyposażone w niezbędne elementy, usprawniające przeprowadzenie prac spawalniczych.

Obecnie, zdecydowanie najbardziej popularnym rozwiązaniem na większości przedsiębiorstw posiadających własne spawalnie, są nowoczesne manipulatory spawalnicze. W zdecydowanej większości przypadków, są to urządzenia produkowane seryjnie, które umożliwiają skuteczny montaż i manipulowanie spawanymi detalami. Tak, aby można było przy jak najmniejszych stratach czasu, przeprowadzić wszystkie operacje spawalnicze.

W standardowych sytuacjach, manipulator pozwoli nam na montaż produkowanego elementu a następnie jego unoszenie, pochylania i obracanie. Dzięki temu, w wielu przypadkach, możliwe jest wykonanie wszystkich, zaplanowanych prac spawalniczych na jednym tylko mocowaniu elementu. Podczas gdy wcześniej, przed wprowadzenie manipulatorów spawalniczych, trzeba było regularnie podjeżdżać suwnicą warsztatową, podnosić element i obracać go na drugą stronę.

Dobór właściwych rozwiązań.

Oczywiście każde stanowisko spawalnicze, będzie tutaj przygotowywane raczej indywidualnie. Chodzi o to, aby niezbędne wyposażenie, było precyzyjnie dostosowane do konkretnych wymagań realizowanych prac. Kluczowe jest więc tutaj to, jak będą wyglądać rozmiary oraz waga spawanych elementów stalowych. Do tych bowiem parametrów należy dostosować wyposażenie stanowiska. Tak, aby wszystkie prace spawalnicze, mogły być skutecznie realizowane bez koniecznością wykorzystywania suwnicy warsztatowej, co, jak już wcześniej dowiedliśmy, nie jest rozwiązaniem ani efektywnym, ani tez w stu procentach bezpiecznym.

Podsumowanie

Jednym słowem, musimy tutaj pamiętać, iż każde stanowisko spawalnicze, wymaga odpowiedniego podejścia do jego wyposażenia. Należy je odpowiednio dostosować do konkretnych wymagać obrabianych elementów konstrukcji stalowych. Tak, aby ostatecznie, praca związana z realizacją procesu spawalniczego była efektywna i nie stwarzała nadmiernego poziomu zagrożenia dla pracowników.