Prowadzenie warsztatu lakierniczego

Prowadzenie warsztatu lakierniczego wymaga od przedsiębiorcy sporej wiedzy na temat rynku i jego wymagań, ale także odpowiedniego zaplecza finansowego. Podstawowe inwestycje w tym szczególnym przypadku są bardzo wysokie, przy czym nie zawsze trzeba będzie od razu inwestować w pełne wyposażenie. Wszystko tutaj uzależnione jest od tego, w jakich pracach przedsiębiorstwo będzie się specjalizowało, gdyż w niektórych przypadkach można się obejść bez pewnych elementów wyposażenia. Do zdecydowanie najdroższych należy tutaj kabina lakiernicza, toteż warto się w pierwszej kolejności zastanowić, czy w danym przypadku będzie ona niezbędna. Widać więc, iż prowadzenie warsztatu lakierniczego to przede wszystkim kwestia podejmowania ważnych decyzji.

Kiedy inwestować w kabiny lakiernicze?

Kabina lakiernicza to osobne pomieszczenie przygotowane specjalnie z myślą o wymagających pracach lakierniczych. W przypadku kiedy w danym przedsiębiorstwie będzie się realizować prace związane z lakiernictwem samochodowym, tego typu kabina będzie raczej nieodzowna. Jest to stosunkowo spory wydatek, niemniej jednak będzie się przekładać na jakość realizowanych prac lakierniczych. Kabinę lakierniczą kupuje się od dobrego dostawcy, którego pracownicy przyjeżdżają na warsztat i dokonują profesjonalnego montażu wszystkich jej elementów. Jest to odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, w pełni hermetycznie zamykane pomieszczenie, wewnątrz którego prowadzone są prace lakiernicze.

W skład całego wyposażenia kabiny lakierniczej wchodzi pełne jej ofiltrowanie, czyli wykonanie odpowiednich instalacji z filtrami powietrza, celem jego oczyszczania z zanieczyszczeń, oraz wyjść przyłączeniowych dla pistoletów lakierniczych. Niektóre kabiny posiadają własne kompresory, będące integralną częścią kabiny. Prowadzenie warsztatu lakierniczego będzie więc wymagać podjęcia decyzji o zakupie kabiny lakierniczej, jak i o jej prawidłowym wyposażeniu. Tym bardziej, iż dodatkowe wyposażenie dla kabin lakierniczych to nie tylko wspomniane przez nas filtry.

Filtry do kabin lakierniczych.

Nie da się ukryć, iż prawidłowa eksploatacja kabiny wymagać będzie przede wszystkim systematycznego wymieniania zużytych filtrów powietrza. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż filtry do kabin lakierniczych zapewniają nam możliwość oczyszczenia powietrza wprowadzanego do wnętrza kabiny, aby warunki do realizacji prac były jeszcze lepsze. Należy tutaj przecież pamiętać o tym, iż jakiekolwiek zanieczyszczenia we wnętrzu kabiny, będą przekładać się na obniżenie jakości realizowanych prac lakierniczych. W ostateczności może nawet dojść do tego, iż warstwy lakieru po prostu zaczną odchodzić przez wzgląd na fakt, iż były nakładane w zbyt wysokim zapyleniu pomieszczenia.

Podsumowanie

Jednym słowem trzeba tutaj podejść bardzo uczciwie do oczyszczania powietrza wtłaczanego do wnętrza kabiny lakierniczej, aby tym samym zagwarantować sobie bezpieczeństwo realizowanych prac. Ponadto, filtry będą także przechwytywać wszystkie chemiczne zanieczyszczenia powstałe w procesie lakierniczym (mgiełka lakiernicza), które nie mogą być odprowadzone na zewnątrz, bowiem stanowiłyby poważne zagrożenie dla środowiska. Można więc powiedzieć, iż podstawą eksploatacji kabiny lakierniczej, będzie zadbanie o to, aby filtracja powietrza w obydwu kierunkach przebiegała sprawnie i bez jakichkolwiek zakłóceń.