produkcja brykietu drzewnego

Obecnie, produkcja brykietu drzewnego coraz wyraźniej rośnie. Z roku na rok, w naszych kotłowniach przybywa kotłów do zgazowywania drewna, w których możemy spalać miedzy innymi właśnie brykiet drzewny. Co ważne, jest to materiał opałowy, generujący mniejsze ilości zanieczyszczeń niż chociażby węgiel kamienny. Dzięki temu też, możemy znacznie ograniczyć zanieczyszczenie środowiska. Ze względu na diametralnie mniejszą emisję CO2 do atmosfery, przyczyniamy się także do wyhamowania procesu postępującego efekty cieplarnianego. Warto więc przemyśleć tego typu rozwiązania i w miarę naszych możliwości spróbować przejść na to ekologiczne paliwo do naszych kotłowni.

Jak przebiega produkcja brykietu drzewnego?

Aby produkcja brykietu drzewnego mogła być zrealizowana w pełni poprawnie, należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przygotowanie niezbędnej infrastruktury. W tym przypadku kluczowe będzie przygotowanie odpowiednich pomieszczeń magazynowych oraz produkcyjnych. Powinny one być odpowiednie odizolowane od otoczenia, aby składowany materiał wsadowy, gotowy wyrób oraz sam proces produkcji, były zabezpieczone przed kontaktem z wilgocią. Musimy tutaj pamiętać, iż wilgoć jest w tym przypadku największym zagrożeniem dla brykietu drzewnego. Produkcja brykietu drzewnego powinna być realizowana w jak najbardziej suchych warunkach.

Dlaczego wilgoć jest tak wielkim zagrożeniem?

Wynika to z samego procesu produkcji brykietu. Otóż, materiał wsadowy, czyli wspomniane już zrębki, wióry i trociny są dostarczane do brykieciarki, gdzie przy udziale wysokiej temperatury, pod wysokim ciśnieniem, są one prasowane do brykietów drzewnych. W trakcie prasowania, z drewna wyciskana jest żywica, która stanowi tutaj naturalne lepiszcze. Pozwala to uniknąć konieczności dodawania jakichkolwiek chemicznych substancji scalających brykiet.

Współczesne możliwości produkcji brykietu drzewnego.

Bardzo ważną kwestią jest także to, iż obecnie, produkcja brykietu drzewnego, może być realizowana w różnych kształtach. Chodzi tutaj o to, iż możemy do brykieciarki dopasować odpowiednie formy, które pozwolą nam wytwarzać brykiet drzewny w różnych kształtach. Możemy wytwarzać klasyczne kostki do spalania w kotłach CO, jak również specjalne wałki, przeznaczone do spalania w piecach kominkowych. Musimy jednak pamiętać, iż aby było to możliwe, powinniśmy posiadać odpowiednio nowoczesne maszyny. W tym zakresie, bardzo dobrze spisują się na przykład brykieciarki Briklis, które pozwalają n to wszystko, oraz na o wiele więcej. Są to po prostu nowoczesne brykieciarki, zapewniające nam bardzo szeroki wachlarz możliwości.

Podsumowanie.

Warto tutaj więc podkreślić, iż obecnie, produkcja brykietu drzewnego stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy do czynienia z zaawansowanymi technologicznie brykieciarkami, które zapewniają wydajną produkcję brykietu w różnorodnych kształtach, co pozwala na jego spalania w różnorodnych kotłach oraz piecach kominkowych.