Kolejnym, szalenie istotnym elementem wywierającym istotny wpływ na rozwój roślin w naszych ogrodach jest systematyczne ich nawożenie. Rzecz jasna już na samym początku przygotowując glebę musimy zadbać o jej zasilenie co najmniej kompostem, aby rośliny miały lepsze warunki na sam start, niemniej jednak warto tutaj zadbać także o to, aby już w toku swojego rozwoju, mogły mieć stworzone lepsze warunki poprzez stosowanie odpowiednich dla każdego gatunku nawozów.

Dlaczego nie istnieje nawóz uniwersalny?

azalia3Bardzo wielu początkujących ogrodników daje się zwieść reklamom, w których przeczytają bądź też usłyszą o nawozach uniwersalnych, sprawdzających się do każdych roślin. Niestety, takie nawozy do roślin to nic innego jak kompost, który możemy śmiało stosować w każdym przypadku. Nie jest to jednak specjalistyczny nawóz skomponowany w oparciu o wymagania konkretnego gatunku. Dla przykładu, wystarczy tutaj wspomnieć, iż na przykład takie azalie – różaneczniki wymagają gleby o stosunkowo kwaśnym odczynie, a więc nawóz obniżający pH gleby, będzie w ich przypadku jak najbardziej wskazany. Co jednak wcale nie znaczy, iż taki sam nawóz można będzie zastosować także w przypadku innych roślin ogrodowych. Tutaj niezbędna będzie odpowiednia wiedza w zakresie potrzeb poszczególnych roślin, i samodzielnie komponowanie mieszanek nawozowych, bądź zakup odpowiednich nawozów, które co prawda będą sporo kosztować, niemniej jednak zagwarantują rzeczywiści doskonałe warunki do wegetacji każdej roślinie.

Prawidłowe stosowanie poszczególnych nawozów.

Każdy typ nawozu musi być także umiejętnie stosowany, aby jego właściwości były w pełni wykorzystane. Mamy tutaj do wyboru na przykład nawozy płynne, posypowe i inne, i nie da się ich zastosować w ten sam sposób. W przypadku niektórych nawozów, będziemy musieli nawet wyłączyć zraszacze aby cała ich zawartość mogła się spokojnie wchłonąć w roślinę (dotyczy nawozów stosowanych w formie oprysków). W innych zaś trzeba będzie wręcz uruchomić zraszacze, aby zawartość wchłonęła się w glebę, skąd wraz z wodą zostaną pobrane przez rośliny (nawozy posypowe). Generalnie rzecz więc biorąc, w zależności od rodzaju nawozu będziemy musieli także inaczej podejść do kwestii jego dozowania roślinom, aby mogły w stu procentach wchłonąć jego zawartość i wykorzystać potencjał.

Podsumowanie.

Dla nas tutaj najważniejsze będzie to, iż nie ma nawozów uniwersalnych, które można stosować z takim samym skutkiem w stosunku do wszystkich roślin. Każda z roślin ma zupełnie inne wymagania, a co za tym idzie, koniecznością będzie dopasowanie odpowiedniego nawozu, bądź tez przygotowanie go we własnym zakresie, aby roślina dostała dokładnie to, czego najbardziej potrzebuje.