Ogrzewanie domu jednorodzinnego w naszej strefie klimatycznej jest koniecznością. Zima w naszym kraju bywa bardzo mroźna, toteż bez dobrego systemu grzewczego się nie obejdzie. Bardzo ważną kwestią jest także samo źródło ciepła, tym bardziej obecnie, kiedy mamy do czynienia z coraz większym naciskiem na ekologię ogrzewania. Dobrym rozwiązaniem w tym zakresie okazuje się być na przykład ogrzewaniu domu pompą ciepła. Jest to bardzo proekologiczne rozwiązanie, które zapewnia całkiem dobre możliwości grzewcze przy praktycznie zerowej emisji zanieczyszczeń. Trzeba jednakże zwrócić uwagę na fakt, iż nie w każdym przypadku pompa ciepła będzie dobrym rozwiązaniem. Trzeba tutaj dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki, aby precyzyjnie określić, czy ogrzewanie domu pompą ciepła w danym przypadku się sprawdzi.

Kiedy ogrzewanie domu pompą ciepła będzie dobrym rozwiązaniem?

Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę, iż pompa ciepła może skutecznie współpracować jedynie z niskotemperaturowymi dystrybutorami ciepła. Najlepszym rozwiązaniem są grzejniki niskotemperaturowe lub ogrzewanie podłogowe. Jeśli nasz don jest więc słabo ocieplony i kiepsko izolowany, niestety nie wystarczy nam pompa ciepła do jego skutecznego ogrzewania. Aby ogrzewaniu domu pompą ciepła było możliwe i przede wszystkim efektywne, musimy zapewnić sobie odpowiednie jego ocieplenie. Tak, aby temperatura w granicach 30-35 stopni Celsjusza na grzejnikach bądź na podłogówce, była absolutnie wystarczająca.

Można więc powiedzieć, iż ogrzewaniu domu pompą ciepła nie będzie możliwe w przypadku budynków starych, w których nie przeprowadzono termomodernizacji. Nowe budynki praktycznie wszystkie będą spełniać te wymagania, bowiem projektowane są w taki sposób, aby jak najmniej energii cieplnej z nich uciekało.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła.

Oczywiście w przypadku każdego budynku jednorodzinnego trzeba jeszcze starannie dobrać pompę ciepła. Musimy ten proces przeprowadzić w oparciu o wiedzę na temat zapotrzebowania energetycznego budynku. Dzięki temu, ogrzewaniu domu pompą ciepła będzie odpowiednio efektywne i nie będzie pochłaniać ogromnych kosztów związanych z rachunkami za energię elektryczną.

Przejrzyj oferty na pompy ciepła w Andrychowie.

Czy ogrzewanie domu pompą ciepła jest ekologicznym rozwiązaniem?

Tak jak już wspomnieliśmy, pompy ciepła w trakcie pracy nie generują żadnych zanieczyszczeń do środowiska. Trzeba jednakże podkreślić, iż korzystają z prądu elektrycznego. Ten zaś, w pełni ekologiczny nie jest. Niemniej jednak, spalanie węgla w elektrowniach jest bardziej ekologiczne niż w przydomowych kotłowniach. Wynika to z faktu zastosowania odpowiednich filtrów na kominach. Poza tym, coraz większy udział w rynku energii elektrycznej mają odnawialne źródła energii. Można więc powiedzieć, iż ogrzewanie domu pompą ciepła jest jak najbardziej ekologicznym rozwiązaniem. Z całą pewnością o wiele bardziej ekologicznym, niż jakiekolwiek inne rozwiązania.