ogrzewanie domu brykietem drzewnym

Obecnie, ogrzewanie domu brykietem drzewnym, okazuje się być jednym z lepszych rozwiązań, przede wszystkim pod względem ekologii. Okazuje się bowiem, iż brykiet drzewny jest w pełni ekologicznym materiałem opałowym. Wielokrotnie lepszym i bezpieczniejszym dla środowiska, niż węgiel w jakiejkolwiek postaci, czy też nawet gaz ziemny. Możemy więc powiedzieć, iż ogrzewanie domu brykietem drzewnym, będzie rozwiązaniem jak najbardziej proekologicznym. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej, aby rozwiać związane z tym, ewentualne wątpliwości.

Czy ogrzewanie domu brykietem drzewnym jest kosztowne?

Koszty ogrzewania domu drewnem, czy też brykietem drzewnym, będą dość do siebie zbliżone. Będą tez dość podobne do ogrzewania węglem. Generalnie, trzeba powiedzieć, iż jest to stosunkowo przystępne cenowo rozwiązanie. Jesteśmy w stanie efektywnie ogrzewać nasze domy przy pomocy brykietu drzewnego. Choć trzeba przyznać, iż obecnie, ceny materiałów opałowych diametralnie rosną.

Koniecznością jest więc rozsądne podejście do ogrzewania, aby koszty nie były nazbyt wygórowane. Warto więc w pierwszej kolejności pomyśleć o termomodernizacji budynku, aby w jak największym zakresie ograniczyć straty ciepła. Dopiero potem możemy myśleć o zmianie sposobu ogrzewania, czy zastosowaniu innego materiału opałowego. W każdym razie, trzeba powiedzieć, iż ogrzewanie domu brykietem drzewnym, jest porównywalne w kosztach do innych rozwiązań, wobec czego jest to dość opłacalne rozwiązane, tym bardziej, iż jest w pełni ekologiczne.

Produkcja brykietu drzewnego.

Wytwarzanie brykietu drzewnego, jest procesem stosunkowo prostym technologicznie. Brykiet powstaje głównie z odpadów z tartaków i warsztatów stolarskich. Możemy więc powiedzieć, iż dodatkowo, poza uzyskaniem dobrego i ekologicznego materiału opałowego, zyskujemy jednocześnie rozwiązanie problemu odpadów z przerobu drzewnego.

Odpowiednio wysuszone wióry, trociny i zrębki trafiają do brykieciarki gdzie są prasowane pod wysokim ciśnieniem w brykiety. W procesie bierze też udział wysoka temperatura, dzięki czemu, przy okazji procesu brykietowania, odparowywana jest z drewna woda. Podczas prasowania surowca na brykiety, wyciskana jest z niego także żywica, która stanowi tutaj naturalne i w pełni ekologiczne lepiszcze do brykietów. Dzięki temu, pozbyto się poważnego problemu stosowania syntetycznych lepiszczy, które z ekologią nie miały zbyt wiele wspólnego.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż ogrzewanie domu brykietem drzewnym, jest rozwiązaniem opłacalnym, zarówno ze względu finansowego, jak i ze względu na kwestie ekologii. Emisja CO2 w przypadku spalania drewna jest o wiele mniejsza niż w przypadku węgla kamiennego, czy też gazu ziemnego. Dzięki temu, przechodząc na ogrzewanie domu brykietem drzewnym, staje się ekologiczni. Nie emitujemy ogromnych ilości CO2 do atmosfery, który jest gazem w największym stopniu odpowiedzialnym za ocieplanie się klimatu naszej planety.