Cholesterol jest jednym ze związków chemicznych, szalenie istotnych z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest on składnikiem tkanek oraz osocza krwi. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż cholesterol powinien być utrzymywany na odpowiednim poziomie, bowiem po przekroczeniu norm, może stać się bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, jak również życia. Dlatego też, bardzo istotnym jest, aby obniżanie cholesterolu było realizowane jak najbardziej skutecznie. A to jest możliwe przede wszystkim poprzez pewną zmianę nawyków żywieniowych, gdyż to przede wszystkim składniki naszej codziennej diety będą przyczyną występowania nadmiernego stężenia cholesterolu we krwi.

Podstawowe pojęcia związane z cholesterolem.

Aby w ogóle rozmawiać na temat cholesterolu, należy w pierwszej kolejności przybliżyć sobie podstawowe pojęcia związane z tym zagadnieniem. Otóż wyróżnić możemy tutaj cholesterol całkowity, który dzieli się następnie na dwie części:

  • Cholesterol LDL – zły cholesterol
  • Cholesterol HDL – czyli dobry cholesterol.

Problemem jest więc przede wszystkim cholesterol LDL, czyli ten zły, którego nadmierne stężenie prowadzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi. To z kolei przekłada się na zmniejszony poziom transportu tlenu a więc na niedotlenienie całego organizmu. Powoduje to oczywiście podniesienie ryzyka występowania udaru mózgu jak również zawału serca. Jednym słowem trzeba powiedzieć, iż jest to bardzo poważna dolegliwość. Skutkiem tego też, obniżanie cholesterolu wszelkimi dostępnymi sposobami staje się kwestia szalenie istotną. Wykorzystać w tym celu możemy wszystkie możliwości w tym także naturalne terapie ograniczające cholesterol. Kluczową kwestią będzie jednakże działanie zupełnie odmienne.

Obniżanie cholesterolu różnymi sposobami.

Przede wszystkim, należy sobie zdać sprawę z tego, iż wśród siedmiu podstawowych przyczyn występowania hipercholesterolemii, aż na pięć mamy wpływ my sami. Pozostałe dwa czynniki to nasza metryka oraz geny. Po prostu tego typu dolegliwość możemy odziedziczyć. Jeśli tak jednakże nie jest, możemy zadbać samodzielnie o obniżanie cholesterolu. Przede wszystkim poprzez wdrożenie innego stylu życia. Przede wszystkim więc będziemy musieli:

  • Zmienić naszą dietę ograniczając spożywanie tłuszczy
  • Postarać się o utratę zbędnych, nadmiernych kilogramów masy ciała
  • Wdrożyć w swoje życie zwiększoną ilość aktywności fizycznej.
  • Zminimalizować czynniki powodujące silny stres
  • Ograniczyć palenie tytoniu oraz spożywanie alkoholu. Najlepiej oczywiście do zera.

Dzięki tym w sumie dość prostym krokom, możliwe jest skutecznie obniżanie cholesterolu, co przekłada się tylko i wyłącznie na poprawę stanu naszego zdrowia. Poza tym, wspomniane przez nas działania przyczynią się do poprawy naszego zdrowia także na wielu innych polach, co jest równie ważne i istotne.