Instalacje sanitarne to bardzo ważny element w każdym budynku jednorodzinnym i nie tylko. W zasadzie można powiedzieć, iż bez tego typu instalacji, każdy budynek jest absolutnie bezużyteczny. W końcu, nie bardzo możemy sobie wyobrazić dom jednorodzinny bez instalacji wodnej, kanalizacyjnej czy też grzewczej. A to tylko podstawowe instalacje sanitarne, które stanowią podstawę funkcjonalności każdego budynku. Do tego dochodzą jeszcze inne instalacje, na które także musimy zwrócić uwagę. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco bliżej, aby mieć podstawowe pojęcie w zakresie poszczególnych instalacji sanitarnych oraz ich zastosowania w budynkach jednorodzinnych.

Podstawowe instalacje sanitarne.

Zdecydowanie najważniejsze są tutaj oczywiście podstawowe instalacje sanitarne, czyli takie, które są wymagane do zachowania podstawowej funkcjonalności budynku. W skład tych instalacji wchodzą:

  • Instalacja grzewcza – rozprowadzająca ciepło z jego źródła do poszczególnych pomieszczeń w budynku.
  • Instalacja wodna – doprowadzająca wodę użytkową do pomieszczeń takich jak łazienka, kuchnia czy też pomieszczenia techniczne.
  • Instalacja kanalizacyjna – zapewniająca odbiór zużytej wody użytkowej oraz pozostałych ścieków z kuchni, łazienki oraz pomieszczeń technicznych.
  • Instalacja wentylacyjna – utrzymująca wymianę powietrza z otoczeniem na odpowiednim poziomie, co przekłada się na utrzymanie komfortowych warunków wewnątrz budynku.

Są to więc cztery podstawowe instalacje sanitarne w naszych domach. Na szczególną uwagę zasługują sobie tutaj oczywiście instalacje wodne w Bielsku Białej, do których wykonania należy zastosować odpowiednie materiały. Powinny one posiadać stosowne atesty, dopuszczające je do kontaktu z wodą pitną. Nie możemy sobie tutaj zastosować byle jakich rurek, bowiem mogą one negatywnie wpływać na jakość uzyskiwanej w ten sposób wody w kranie.

Wentylacja mechaniczna.

Osobnym zagadnieniem będzie tutaj kwestia wentylacji pomieszczeń mieszkalnych. Nie da się ukryć, iż samo wentylowanie pomieszczeń jest kwestia szalenie istotną. Chodzi tutaj zarówno o nasze poczucie komfortu, jak i o kwestie związane z bezpieczeństwem budynku. Brak wentylacji może bowiem prowadzić do zawilgocenia ścian a nawet do pojawienia się na nich grzyba, co niestety nie należy do najlepszych rozwiązań.

Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj więc wentylacja mechaniczna w Bielsku Białej, która jest o wiele bardziej efektywna od wentylacji grawitacyjnej. Dzięki jej wdrożeniu możemy mieć pełną kontrolę nad poziomem wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. To oczywiście gwarantuje nam utrzymanie jeszcze bardziej korzystnych warunków dla każdego z mieszkańców.

Brak jakiejkolwiek wentylacji jest absolutnie niewskazany. Może się to bowiem skończyć bardzo nieprzyjemnie. Na przykład przez zagrzybienie czy też zawilgocenie ścian. Brak wentylacji będzie także bardzo niebezpieczny w przypadku sytuacji takich jak na przykład wyciek gazu czy też ulatnianie się czadu z pęknięć w kominach. Jednym słowem system wentylacji jest w naszych domach absolutnie niezbędny.