Ekologia ogrzewania naszych domów jednorodzinnych to bardzo ważny temat, szczególnie w perspektywie zbliżającego się coraz większymi krokami kryzysu klimatycznego. Oczywiście wielu tak zwanych niezależnych ekspertów, twierdzi, iż jest to tylko zwykłe straszenie i próba zmuszenia nas do przejścia do ekologiczne rozwiązania, w celu wyciągnięcia pieniędzy. Jednakże prawda jest taka, iż ekologiczne źródła ciepła są po prostu bardziej korzystne dla nas wszystkich. Dzięki temu możemy mieć pewność, iż do atmosfery nie trafiają tak duże ilości dwutlenku węgla, oraz innych gazów cieplarnianych. Powietrze którym oddychamy będzie czystsze, a koszty ogrzewania w tym przypadku są bardzo zbliżone do tych, które ponosilibyśmy pozostając przy węglu kamiennym.

Spalanie brykietu z trocin.

Bardzo ważne jest tutaj jednakże to, aby brykiet z trocin był prawidłowo spalany. W przypadku nieprawidłowego podejścia do tego zagadnienia, niestety nie będzie to ani oszczędne, ani efektywne, ani też ekologiczne. Kwestią kluczową jest tutaj spalanie brykietu o jak najniższym poziomie wilgotności. Należy zdać sobie sprawę z tego, iż w procesie spalania brykietu, kluczowe jest w pierwszej kolejności odparowanie całej wilgoci zawartej w brykiecie. Im więcej jej będzie, tym więcej energii cieplnej będziemy marnować na jej odparowanie. Co równie ważne, parująca woda, będzie osiadać na elementach kotła i prowadzić do ich korodowania. Poza tym, para wodna miesza się z różnymi substancjami, uwalniając je do atmosfery. W przypadku braku pary wodnej, zostałyby ona spalone w komorze spalania kotła. Najlepszym rozwiązaniem jest więc przeznaczanie do spalania jedynie brykietu z trocin, o maksymalnej wilgotności na poziomie do 8%. Wszelkie wyższe wartości w tym przypadku będą wywierać szalenie negatywny wpływ na sam proces spalania.

Warunki produkcji brykietu.

Nie bez znaczenia będą także same warunki produkcji brykietu z trocin. Także tutaj należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby w jak największym zakresie zminimalizować ryzyko kontaktu tak materiału wsadowego, jak i gotowego już brykietu z wilgocią. Tak więc magazyny i obiekty produkcyjne powinny być dobrze odizolowane, oraz wentylowane. Dzięki temu możliwe będzie regularne pozbywanie się wilgoci z materiału drzewnego przeznaczonego do produkcji. Bardzo ważne jest także zastosowanie nowoczesnych brykieciarek, bowiem są one wyposażone w komory suszenia. Dzięki temu, nawet jeśli materiał wsadowy trafiający do produkcji jest lekko zawilgocony, to w nowoczesnych brykieciarkach jest one przed uformowaniem brykietu osuszony.

Generalnie rzecz więc ujmując, brykiet z trocin to bardzo dobre rozwiązanie jeśli chodzi o minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska naturalnego, czy też ograniczenie rozgrzewania się naszej planety. Przechodząc sprawnie i szybko na ekologiczne materiały opałowe do ogrzewania naszych domów, możemy jeśli nie tylko odsunąć w czasie, to może nawet i całkowicie zatrzymać wiszącą nad nami groźbę katastrofy klimatycznej.