Trekkingi górskie to jedna ze zdecydowanie najlepszych form aktywnego wypoczynku, na jakie możemy sobie pozwolić. Dzięki tego typu wyjazdom, nasz organizm może w prawidłowy sposób wypocząć i nabrać sił przed powrotem z urlopu. Warto jednakże podkreślić, iż najbardziej efektywne trekkingi górskie, będą mieć miejsce na najlepiej przygotowanych trasach. Takie zaś możemy spotkać przede wszystkim w Alpach, Pirenejach i Dolomitach. Wyjazd na trekkingi górskie w te rejony zawsze jest bardzo korzystny dla naszego samopoczucia. Musimy wiec zwrócić szczególną uwagę na kwestię tego, gdzie wybieramy się na trekking. Nie każdy wyjazd będzie bowiem tak samo dobry i ekscytujący.

Gdzie zorganizować najbardziej efektywne trekkingi górskie?

Tego typu wyjazdu, będą najlepsze, jeśli będą mieć miejsce na odpowiednio profesjonalnie przygotowanych szlakach górskich. W naszych górach co prawda tego typu szlaków ostatnio przybywa, niemniej jednak w dalszym ciągu nie są to zadowalające ilości. Na wielu z nich, dla początkujących jest po prostu zbyt niebezpiecznie. O wiele lepiej prezentują się to trekkingi w Alpach, Pirenejach i Dolomitach. Są to europejskie masywy górskie, gdzie o wiele lepiej zadbano o przygotowanie szlaków. Dzięki temu, nawet osoby początkujące mogą całkiem bezpiecznie poruszać się większością z nich. Jest to bardzo ważne, bowiem szlaki górskie nie powinny być ograniczane jedynie dla najbardziej doświadczonych. W końcu każdy z nas musi kiedyś zdobyć doświadczenie górskie, zanim wybierze się na zdobywanie najwyższych szczytów.

Należy więc tutaj stwierdzić, iż efektywne trekkingi górskie, najlepiej będą organizowane w górach Europy. Z pewnymi wyjątkami, możemy także uwzględnić w tej liście tatry, niemniej jednak nie jest to jeszcze tak samo wysoki poziom przygotowania.

Jak przygotować się na wyjazd na trekking w góry?

Niezależnie od tego czy będziemy planowali poruszać się po trasach dla początkujących, czy też dla zaawansowanych, koniecznością będzie prawidłowe przygotowanie do wyjazdu. Kluczową rolę odgrywać tutaj nasz podstawowy ubiór oraz ekwipunek. Do najważniejszych elementów będziemy zaliczać:

  • Obuwie trekkingowe – które zapewni zabezpieczenie naszych stóp. Jest to zdecydowanie najważniejszy element ubioru. Buty górskie powinny charakteryzować się dobrą przyczepnością w dość zróżnicowanym terenie. Do tego należy także zwrócić uwagę na to, aby posiadały one membranę przeciwdeszczową.
  • Odzież trekkingowa – tak samo jak obuwie, powinna ona spełniać zadanie ochrony przed deszczem. Jednocześnie powinna gwarantować prawidłowy poziom komfortu termicznego. W przeciwnym razie, będziemy musieli borykać się z poważnymi utrudnieniami na szlaku.
  • Plecak z podstawowym wyposażeniem – chodzi nam o podstawowy ekwipunek, taki jak nóż, latarka, pojemniki na wodę, apteczkę pierwszej pomocy, czy też elementy ochrony przeciw promieniowaniu UV (okulary, krem).

Posiadając takie wyposażenie, czyi podstawowe, możemy śmiało wybierać się na efektywne trekkingi górskie, zarówno W Alpy, jak i w Dolomity oraz Pireneje. Wszędzie powinniśmy sobie bez większych trudności poradzić.