Konieczność wymiany okien w domu jednorodzinnym to bardzo poważna kwestia, której należy poświęcić stosunkowo sporo uwagi. Przede wszystkim ze względu na fakt, iż poprzez płaszczyznę naszych okien, z domu wytracamy w przedziale 25-40% ciepła. Tak więc wymieniając okna na nowe, o dobrym współczynniku przenikania ciepła, będziemy mogli poczynić bardzo wyraźne oszczędności na kosztach ogrzewania. Jest to kwestią szalenie ważną i istotną. Jednocześnie warto także zwrócić uwagę na kwestię przenikania hałasów. Im lepszy poziom wytłumienia będą prezentować nasze nowe okna, tym większy poziom komfortu wypoczynku i relaksu w swoim własnym domu będziemy mogli osiągnąć.

Izolacja termiczna okien.

Jak już wspomnieliśmy, kwestią zdecydowanie najważniejszą w tym przypadku, jest dobór okien pod kątem parametru izolacji termicznej. W tym przypadku, najważniejszym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła wyrażony jednostką

Uw = W/(m2*K)

Dobre klasy okna, przeznaczone do budownictwa energooszczędnego, będą charakteryzować się wynikiem Uw <= 1,1 W(m2K). Jeśli zaś spojrzymy na okna stosowane w budownictwie pasywnym, to będziemy tutaj mieć do czynienia z wynikiem jeszcze lepszym na poziomie Uw <= 0,6 W(m2*K). Oczywiście takie okna będą stosunkowo kosztowne, aczkolwiek trzeba liczyć się z tym i początkowe duże koszty, w przyszłości przyniosą bardzo wyraźne oszczędności. Jeśli założymy, iż poprzez okna wytracaliśmy 30% ciepła z domu, a dokonamy wymiany okien na takie, które będą tracić połowę tego co stare, to w ostatecznym rozrachunku, zaoszczędzimy jakieś 15% kosztów ogrzewania. Biorąc pod uwagę współczesne ceny energii grzewczej, czy też gazu, będzie to całkiem pokaźna kwota.

Z drugiej strony, dobra izolacja naszych okien pozwoli nam także ograniczyć napływ ciepła do wnętrza w sezonie letnim, co będzie rozwiązaniem równie korzystnym. Mało komu przecież zależy na tym, aby w środku lata w domu mieć typową saunę.

Kwestie estetyczne.

Oczywiście nie mniej istotnym szczegółem będą tutaj kwestie estetyczne. Musimy zwrócić uwagę na to, aby nasze nowe okna były w jak największym zakresie dopasowane do estetyki wystroju naszych wnętrz. Trzeba będzie tutaj podjąć decyzję w kwestii wyboru materiału konstrukcyjnego stolarki okiennej. Do wyboru mamy okna drewniane lub z PCV. Obecnie jednak większych różnic technicznych nie ma między tymi dwoma rodzajami okien, toteż zwracać uwagę powinniśmy jedynie na swoje odczucia estetyczne. Należy jednoznacznie stwierdzić, iż okna PCV oraz drewniane w Bielsku na chwilę obecną będą tak samo dobrze wykonywane. Będą charakteryzować się tak samo dobrymi parametrami technicznymi, jak również zapewnią nam podobny poziom w kwestiach estetyki. Wybór będzie tutaj w dużej mierze uzależniony od naszego gustu oraz upodobań. Musimy tak dobrać okna pod kątem estetyki, abyśmy każdego dnia byli w stu procentach zadowoleni z dokonanego wyboru. Aby nasze okna były idealnie dopasowane pod kątem parametrów technicznych oraz pod kątem estetyki.