Każdy z nas zapewne chciałby, aby jego przydomowy ogród był najpiękniejszy w okolicy. Nie chodzi tu tyle o kwestie zazdrości sąsiedzkiej co o to, aby po prostu mieć dogodne warunki do wypoczynku po pracy. Oczywiście im mniej pracy poświęcimy dla ogrodu tym lepiej dla nas. W końcu chcemy w nim wypoczywać a nie ciągle pracować. Dlatego też, warto wybierać do ogrodu rośliny, które pielęgnacji nazbyt dużo nie wymagają. Jednymi z nich są właśnie Różaneczniki. Poza prawidłowym przygotowaniem uprawy, wyborem stanowiska, odmiany do uprawy i przygotowaniem gleby, w zasadzenie musimy potem robić już nic. Zobaczmy zatem jak to wszystko po kolei rozegrać, aby nasza uprawa Różaneczników przyniosła zakładane przez nas efekty.
Co w artykule?
Wybieramy stosowane odmiany różaneczników.
Najważniejszym aspektem będzie tutaj oczywiście wybór stosownych odmian. Musimy bowiem pamiętać, iż nie wszystkie Różaneczniki, będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich, z racji niskiej odporności na mrozy będziemy mogli uprawiać jedynie w doniczkach, aby mieć możliwość ich ukrycia przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych. Wybieramy więc odmiany takie, które bez trudu poradzą sobie z przezimowaniem w warunkach nawet dwudziestostopniowego mrozu. Dobra hurtownia z Różanecznikami powinna nam bez trudu pomóc takowe odmiany wybrać. Tym bardziej, iż jest ich stosunkowo sporo. Oczywiście warunkiem jest to, abyśmy dobrą hurtownię zlokalizowali i się do niej wybrali.
Przygotowanie odpowiednie mieszanki gleb do uprawy.
Jeśli wybierzemy właściwe odmiany, to musimy jeszcze zadbać o odpowiednią glebę. Różaneczniki są pod tym względem dość wybredne. W naturalnych warunkach, bytują w glebach o niskim odczynie pH w przedziale 5-6,5. Jest to więc gleba stosunkowo kwaśna. Oczywiście można zakupić gotowe mieszanki, aczkolwiek przy większej liczbie nasadzeń, rozsądniejszym rozwiązaniem jest samodzielne jej przygotowanie. Nie jest to trudne, a pozwoli zaoszczędzić spora sumkę. Wystarczy w równych proporcjach zmieszać ze sobą nie odkwaszony torf, korę sosnową i kompost. Tak przygotowana mieszanka powinna spełniać wymagania Różaneczników. Można ją oczywiście dodatkowo sprawdzić pod katem poziomu pH i ewentualnie dokonać korekty poprzez dodanie któregoś ze składników.
Stanowisko nasadzenia.
Ostatecznie musimy wybrać jeszcze dogodne stanowiska nasadzenia naszych Różaneczników. Rośliny te lubią stanowiska zacienione i osłonięte od wiatru. Idealnym rozwiązaniem jest wybór stanowiska w sąsiedztwie innych roślin. Powinny jednakże charakteryzować się głębokim system korzeniowym, aby nie konkurować z naszymi roślinami o wodę i substancje odżywcze w glebie. Spełniając takie warunki, nasza przydomowa hodowla Różaneczników na pewno będzie wyjątkowo udana i zapewni nam doskonałe efekty estetyczne w naszych ogrodach.