Każdy z nas zapewne chciałby, aby jego przydomowy ogród był najpiękniejszy w okolicy. Nie chodzi tu tyle o kwestie zazdrości sąsiedzkiej co o to, aby po prostu mieć dogodne warunki do wypoczynku po pracy. Oczywiście im mniej pracy poświęcimy dla ogrodu tym lepiej dla nas. W końcu chcemy w nim wypoczywać a nie ciągle pracować. Dlatego też, warto wybierać do ogrodu rośliny, które pielęgnacji nazbyt dużo nie wymagają. Jednymi z nich są właśnie Różaneczniki. Poza prawidłowym przygotowaniem uprawy, wyborem stanowiska, odmiany do uprawy i przygotowaniem gleby, w zasadzenie musimy potem robić już nic. Zobaczmy zatem jak to wszystko po kolei rozegrać, aby nasza uprawa Różaneczników przyniosła zakładane przez nas efekty.

Wybieramy stosowane odmiany różaneczników.

Najważniejszym aspektem będzie tutaj oczywiście wybór stosownych odmian. Musimy bowiem pamiętać, iż nie wszystkie Różaneczniki, będą nadawały się do uprawy ogrodowej. Niektóre z nich, z racji niskiej odporności na mrozy będziemy mogli uprawiać jedynie w doniczkach, aby mieć możliwość ich ukrycia przed mrozem w pomieszczeniach gospodarczych. Wybieramy więc odmiany takie, które bez trudu poradzą sobie z przezimowaniem w warunkach nawet dwudziestostopniowego mrozu. Dobra hurtownia z Różanecznikami powinna nam bez trudu pomóc takowe odmiany wybrać. Tym bardziej, iż jest ich stosunkowo sporo. Oczywiście warunkiem jest to, abyśmy dobrą hurtownię zlokalizowali i się do niej wybrali.

Przygotowanie odpowiednie mieszanki gleb do uprawy.

Jeśli wybierzemy właściwe odmiany, to musimy jeszcze zadbać o odpowiednią glebę. Różaneczniki są pod tym względem dość wybredne. W naturalnych warunkach, bytują w glebach o niskim odczynie pH w przedziale 5-6,5. Jest to więc gleba stosunkowo kwaśna. Oczywiście można zakupić gotowe mieszanki, aczkolwiek przy większej liczbie nasadzeń, rozsądniejszym rozwiązaniem jest samodzielne jej przygotowanie. Nie jest to trudne, a pozwoli zaoszczędzić spora sumkę. Wystarczy w równych proporcjach zmieszać ze sobą nie odkwaszony torf, korę sosnową i kompost. Tak przygotowana mieszanka powinna spełniać wymagania Różaneczników. Można ją oczywiście dodatkowo sprawdzić pod katem poziomu pH i ewentualnie dokonać korekty poprzez dodanie któregoś ze składników.

Stanowisko nasadzenia.

Ostatecznie musimy wybrać jeszcze dogodne stanowiska nasadzenia naszych Różaneczników. Rośliny te lubią stanowiska zacienione i osłonięte od wiatru. Idealnym rozwiązaniem jest wybór stanowiska w sąsiedztwie innych roślin. Powinny jednakże charakteryzować się głębokim system korzeniowym, aby nie konkurować z naszymi roślinami o wodę i substancje odżywcze w glebie. Spełniając takie warunki, nasza przydomowa hodowla Różaneczników na pewno będzie wyjątkowo udana i zapewni nam doskonałe efekty estetyczne w naszych ogrodach.