Każdy z nas z całą pewnością słyszał o konieczności wdrażania nowoczesnych, w pełni ekologicznych rozwiązań w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Jest to konieczność podyktowana kwestią tego, iż przez ostatnie lata, doprowadziliśmy do bardzo poważne zanieczyszczenia naszego naturalnego środowiska. Obecnie w atmosferze naszej planety nagromadziły się tak ogromne ilości dwutlenku węgla, iż przed katastrofa klimatyczną, mogą nas uratować jedynie radykalne działania. Pompy ciepła zaś, mają to do siebie, iż są technologią grzewczą w pełni ekologiczną. Same w sobie nie generują dwutlenku węgla, a niewielkie jego ilości (w stosunku do wytworzonego ciepła), powstają jedynie w procesie produkcji prądu elektrycznego. A i w tym przypadku możemy przecież korzystać z zielonej energii.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła.

Przede wszystkim, trzeba będzie tutaj zacząć od wyboru odpowiedniej jakości pompy ciepła. W każdym bowiem przypadku, trzeba będzie podejść do zagadnienia indywidualnie. Mamy do wyboru dwa rodzaje pomp ciepła, z czego w każdym przypadku trzeba będzie zawsze przeanalizować wszystkie za i przeciw konkretnego rozwiązania.

  • Pompy ciepła gruntowe – wykorzystują energię cieplną ziemi, gdzie na poziomie 1m temperatura jest stała i zawsze powyżej zera. Dzięki temu, zagłębiając się na odpowiedni poziom, możemy wykorzystać stosunkowo wysoką temperaturę w celu wstępnego ogrzania czynnika grzewczego. Resztę ciepła pobierzemy z energii elektrycznej. Są rozwiązaniem o wiele bardziej kosztownym w kwestii montażu, ale za to bardziej przewidywalnym w kwestii eksploatacji.
  • Pompy ciepła powietrzne – to z kolei rozwiązanie tańsze w montażu, ale mniej przewidywalne w eksploatacji. Ciepło odzyskiwane jest tutaj z powietrza atmosferycznego, a jego temperatury nie są zbyt stabilne. Pompy ciepła powietrzne mają także to do siebie, iż przy zbyt niskich temperaturach po prostu tracą na swojej wydajności grzewczej.

Należy więc przeprowadzić lokalną analizę, aby przekonać się, które rozwiązanie w naszym przypadku będzie lepsze. Czasami nie będziemy mieć bowiem możliwości wykonania odpowiednich odwiertów dla pompy ciepła gruntowej. W takim przypadku pozostaje nam albo pompa powietrzna, albo gruntowa z wymiennikiem poziomym.

Gdzie kupić pompy ciepła?

Sam zakup odpowiedniego urządzenia także nie jest niczym prostym. Musimy zdać sobie sprawę z tego, iż na rynku dostępne są zarówno nowe pompy ciepła w Wadowicach jak również jednostki używane. W większości jednakże przypadków, pompy używane raczej nie będą dobrym rozwiązaniem. Musimy pamiętać, iż wymiennik ciepła ma swoją, ściśle określoną żywotność. Kupując tańszą, używana pompę ciepła, powinniśmy liczyć się z tym, iż o wiele szybciej przyjdzie dla nas czas wydatków związanych z kompleksowym remontem pompy. Warto tutaj więc jednak celować w pompy ciepła nowe, objęte pełną obsługa gwarancyjną. Będzie to może i nieco bardziej kosztowne, niemniej jednak, w zamian zyskamy pewność i bezpieczeństwo pracy pompy przez wiele nadchodzących lat.