Choroby nowotworowe

Choroby nowotworowe to zmora cywilizacji XXI w. Każdy z nas jest narażony na pojawienie się nowotworu, który w najgorszym przypadku, może doprowadzić nawet do śmierci. Bardzo ważną kwestią jest tutaj także to, iż pomimo używania zamiennie zwrotów „nowotwór” i „rak” to jednak są to dwie różne kwestie. Należy także pamiętać, iż możemy skutecznie unikać chorób nowotworowych poprzez prawidłową dietę i dbałość o własne zdrowie. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii tego, czym są choroby nowotworowe i jak możemy ich uniknąć, oraz w jaki sposób z nimi walczyć, kiedy już, na nasze nieszczęście, pojawią się w naszym życiu.

Czy choroby nowotworowe to rak?

Tak jak już wspomnieliśmy, są to dwa różne pojęcia.

  • Choroby nowotworowe – jest to pojawienie się w organizmie nieprawidłowej tkanki, powstającej na skutek niekontrolowane namnażania się komórek nowotworowych. Zdrowe komórki organizmu, namnażają się w kontrolowany sposób.
  • Rak – to pojęcie używane jedynie w przypadku złośliwych nowotworów nabłonkowych
    Nowotwór może powstawać praktycznie w każdym narządzie, z wszystkich komórek i tkanek, które zachowują zdolność dzielenia się. Nie będzie to jedynie możliwe w przypadku dojrzałych komórek mięśnia sercowego, bowiem komórki te utraciły zdolność namnażania się.

Należy więc wyraźnie podkreślić, iż nowotwór to wcale nie jest od razu i rak. Jeśli w naszym ciele wykryje się nowotwór, to tak długo, dopóki nie jest to nowotwór złośliwy, możemy dość spokojnie podchodzić do kwestii jego leczenia. Dopiero w przypadku, kiedy okaże się to nowotworem złośliwym, trzeba będzie zastosować leczenie, czyli w tym przypadku będzie to kłopotliwa i długotrwała chemioterapia, która, co najgorsze, nie zawsze będzie skutecznym rozwiązaniem. Ostatecznie, w niektórych przypadkach, możliwe będzie wycięcie operacyjne chorobowych tkanek, co też nie zawsze kończy się pełnym sukcesem.

Jak zapobiegać pojawianiu się nowotworów?

W zasadzie to nie ma stuprocentowej metody zapobiegania chorobom nowotworowym, aczkolwiek poprzez pewne nawyki, zdrowy tryb życia i unikanie pewnych rzeczy, możemy znacznie zredukować ryzyko pojawienia się nowotworów. Warto tutaj od razu podkreślić, iż niektóre choroby nowotworowe, mogą pojawiać się niezależnie od nas, bowiem mogą być dziedziczone genetycznie.

W każdym razie, odpowiednia dieta i zioła przy chorobach nowotworowych mogą się okazać bardzo korzystnym dla naszego zdrowia rozwiązaniem. Przede wszystkim chodzi o unikanie czynników mogących przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Będzie to przede wszystkim palenie papierosów, które może prowadzić do wykształcenia się nowotworu w płucach, oskrzelach, czy też krtani.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, choroby nowotworowe to bardzo poważna sprawa, której nie powinniśmy bagatelizować. W każdym przypadku podejrzenia takiej dolegliwości zdrowotnej, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza na konsultację, aby przeprowadzić niezbędne badania, mające na celu potwierdzenie, bądź wyeliminowanie podejrzenia nowotworu.