Bakteriobójcze lampy UV

Nowoczesne, bakteriobójcze lampy UV, są obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem, w zakresie uzdatniania wody. Zarówno chodzi tutaj o działania w kwestii uzdatniania wody basenowej, jak i wodociągowej. Dzięki odpowiednio przeprowadzonemu procesowi naświetlania wody promieniowaniem UV, jesteśmy w stanie bardzo skutecznie pozbyć się wszelkich zagrożeń chorobowych i bakteryjnych. Jest to bardzo ważne, szczególnie w przypadku wody pitnej i basenowej, gdzie bardzo łatwo może dochodzić do różnorodnych skażeń. Pozbycie się z wody bakterii i wirusów, będzie gwarantować możliwość bezpiecznego jej wykorzystywania zarówno do celów basenowych, jak i pitnych.

Czy bakteriobójcze lampy UV są rzeczywiście tak bardzo skuteczne?

Przede wszystkim, warto sobie przeprowadzić małe porównanie tego, w jaki sposób bakteriobójcze lampy UV, zapewniają nam sterylizację wody, w stosunku do innych metod, w tym przede wszystkim do wykorzystania chloru. Dla porównania powiedzmy sobie iż chlor mus działać około minuty, dla wykończenia niektórych patogenów. Aby jednak pozbyć się bakterii E.coli, wymagane jest już 16-minutowe działanie. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę wirus zapalenia wątroby typu A – to chlor jest w jego przypadku całkowicie nieskuteczny.

Z drugiej zaś strony mamy bakteriobójcze lampy UV, czyli dostosowane do takich warunków wykorzystania promienniki UV. Są one w stanie zniszczyć wszystko to czego nie jest w stanie zniszczyć i to bardzo szybko. Przy odpowiednio dużej dawce promieniowania UV, możemy wykazać skuteczność na poziomie 99%. Promieniowanie bowiem, niszczy kod genetyczny patogenów, skutecznie je likwidując.

Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, iż w stanie Nowy Jork, wykorzystywanie promieniowania UV do celów bakteriobójczych, jest uregulowane prawem. Wszystkie obiekty rekreacyjne muszą wykorzystywać tę technologię uzdatniania wody basenowej, jako jedną z najskuteczniejszych.

Przykładowe urządzenia.

Jednym z przykładowych urządzeń może być bakteriobójcza lampa UV440. Zapewnia nam ona przepływ wody na poziomie 21,6 m3/godz. Co jest całkiem sporym osiągiem i sprawdzi się przy dezynfekcji i sterylizacji wody basenowej. Wyposażona jest w osiem profesjonalnych żarników marki Philips o mocy 55W. do jej największych zalet należy zaliczyć fakt, iż wymiana jednego żarnika to koszt około 130 PLN. Żywotność jednego żarnika wynosi 12 miesięcy, a więc jest to urządzenie wyjątkowo przystępne cenowo w kwestii eksploatacji. Można nawet powiedzieć, iż takie bakteriobójcze lampy UV, nie pociągają za sobą wysokich kosztów eksploatacyjnych, co w wielu przypadkach będzie szalenie istotne.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, bakteriobójcze lampy UV, to obecnie nowoczesne rozwiązanie w zakresie sterylizacji wody, zarówno pitnej i jak i basenowej. Możemy je wykorzystywać nawet w domach prywatnych, jeśli nie mamy dostępu do sieci wodociągowej, a ujęcie studzienne nie jest najczystsze. Dobrze dobrane, bakteriobójcze lampy UV, pozwolą nam na skuteczne oczyszczenie pozyskiwanej w taki sposób wody, aby była ona w pełni bezpieczna w użytkowaniu.