Jedną z najważniejszych kwestii, którym powinniśmy poświęcić dużo uwagi w czasie zakładania czy też późniejszego pielęgnowania przydomowego ogrodu, jest systematyczna dbałość o jego poziom estetyczny. W tym też celu powinniśmy systematycznie szukać nowych rozwiązań w zakresie roślin czy też ozdób ogrodowych, a w kwestii roślin, jednym z ciekawszych rozwiązań, nadającym się jak najbardziej do większości ogrodów będzie Azalia. Jest to krzew ozdobny osiągający w zależności od gatunku niewielkie lub też dość spore rozmiary, toteż należy starannie dobrać odmianę, aby dopasować ją do pozostałych elementów naszego ogrodu. Przyjrzyjmy się jednak, jak zadbać o to, aby Azalia w naszym ogrodzie miała się dobrze, bowiem kilka kwestii należy tutaj tej roślinie zagwarantować, aby mogła osiągnąć swoje naturalne rozmiary i cieszyć nas swoimi pięknymi kwiatami.

Warunki do uprawy Azalii.

Jedną z najważniejszych kwestii związanych z uprawą Azalii w przydomowych ogrodach jest zapewnienie jej odpowiednich warunków glebowych. Jest to bowiem roślina wymagająca od nas przygotowania gleby o dość kwaśnym odczynie pH. W tym celu należy przygotować mieszankę gleby składającą się z kory sosnowej, torfu nie odkwaszonego oraz gleby ogrodniczej lub kompostu, zmieszanych ze sobą w równych proporcjach. Taka mieszanka zagwarantuje Azaliom dogodne warunki do wzrostu i przetrwania w naszej strefie klimatycznej. Ważną kwestią jest tutaj także to, iż poza drobnymi pracami związanymi przede wszystkim z nawadnianiem, azalie nie wymagają praktycznie żadnej opieki z naszej strony, a co za tym idzie, można powiedzieć, iż są to rośliny bardzo proste w uprawie.

Wybieramy odpowiednią odmianę do ogrodu.

Jeśli chodzi o wybór Azalii do naszego przydomowego ogrodu to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kwestię tego, aby dopasować ją zarówno pod względem estetyki kwiatów oraz rozmiarów, gdyż każda odmiana będzie osiągać zupełnie inną wysokość. Co bardzo ważne, jeśli mamy zamiar uprawiać Azalie w przydomowym ogrodzie, bez chowania ich na zimę musimy rozejrzeć się za odmianami, odpornymi na wysoki poziom mrozu. Na rynku znajdziemy odmiany, które są w stanie przetrwać nawet w przypadku mrozu powyżej 20 stopni Celsjusza i takich właśnie odmian będziemy potrzebować. Jedyne o czym trzeba będzie pamiętać w ich przypadku, to kwestia tego, aby przed zimą bardzo solidnie je nawodnić, gdyż Azalie potrzebują odpowiedniej ilości wody do przygotowania się do zimy. Można przejrzeć lokalne sklepy ogrodnicze, bowiem w nich właśnie znajdziemy wszelkiego rodzaju odmiany Azalii, jak również w przypadku większych ogrodów, będziemy mogli zakupić niewielkie gabarytowo deszczownie, które znacznie usprawnią nam proces nawadniania całego ogrodu. Tym bardziej, iż automatyzując proces nawadniania, zapewnimy sobie jeszcze lepsze warunki do uprawy azalii, które jednak potrzebują pewnych ilości wody, szczególnie w okresie letnim, przy braku naturalnych opadów atmosferycznych.