Jak już wielokrotnie pisaliśmy o tym, nawadnianie ogrodu jest bardzo istotnym aspektem wpływającym na tworzenie dogodnych warunków do wzrostu naszych roślin. Szczególnie w okresie letnim, w przypadku braku opadów atmosferycznych, konieczne jest systematyczne dostarczanie wody naszym roślinom ogrodowym, aby zapewnić im możliwość pobierania substancji odżywczych z gleby. Przyjrzyjmy się w takim razie kwestii tego, czy można w jakiś sposób zautomatyzować proces nawadniania naszego przydomowego ogrodu, z wykorzystaniem deszczowni, które przecież stanowią integralny element każdego gospodarstwa rolnego.

Deszczownia do przydomowego ogrodu.

Skoro poświęcimy mnóstwo czasu na zakładania ogrodu, skoro wybieramy najlepsze nasiona odmiany traw wysokiej jakości, najlepsze kwiaty, drzewka i krzewy ogrodowe, warto o nie później zadbać, zapewniając dogodne warunki do wegetacji w ogrodzie. Jednym z najważniejszych zaś aspektów w tym przypadku będzie prawidłowe nawadnianie przydomowego ogrodu. Niemniej jednak w przypadku ogrodów o dość sporych rozmiarach, kłopotliwe może się okazać ich systematyczne nawadnianie w tradycyjny sposób. Dlatego też, warto w takich przypadkach przemyśleć kwestię zastosowania automatycznych systemów nawadniania, czyli małych deszczowni ogrodowych. W zasadzie można powiedzieć, iż tego typu rozwiązania będzie w stanie nam dostarczyć każdy internetowy sklep ogrodniczy niemniej jednak warto się rozejrzeć także i po okolicznych, stacjonarnych sklepach, aby ostatecznie dobrać rozwiązanie optymalnie dopasowane do naszego ogrodu. Każdy ogród jest przecież inny, a systemy deszczowni, także mają swoje wady i zalety, toteż warto się im przyjrzeć, aby proces nawadniania z ich pomocą był realizowany w stu procentach prawidłowo.

Podstawowa deszczownia ogrodowa.

Oczywiście system nawadniania można także wykonać samodzielnie, aczkolwiek nie będzie on posiadać czujników wilgotności gleby ani też czujników pogodowych. Trzeba też będzie samodzielnie uruchamiać i zakańczać proces nawadniania, niemniej jednak nie jest to aż tak utrudniające, aby od razu rezygnować z rozwiązania i szukać bardziej nowoczesnych systemów. W najprostszym wydaniu wystarczy nam znaleźć odpowiednie zraszacze ogrodowe i podłączyć do nich węże ogrodowe. Przy zagwarantowaniu odpowiedniego ciśnienia roboczego, nawadnianie będzie realizowane automatycznie i bez naszego udziału. Warto jednak pamiętać o tym, aby w czasie silnych upałów nie nawadniać w ciągu dnia. Jak już trzeba to nawadnianie realizujemy wieczorem lub wczesnym rankiem. Po prostu około godziny 19-20 uruchamiamy nasz system deszczowni, a około 22-ej wyłączamy wodę. Dzięki temu nasze rośliny nie będą poparzone słońcem a nawodnienie ogrodu będzie stać na odpowiednio wysokim poziomie, gwarantującym dogodne warunki do wzrostu dla wszystkich roślin.